Opera GX – przeglądarka (nie tylko) dla graczy już dostępna

Najważniejszą cechą Opery GX jest kontroler wykorzystania zasobów. Dzięki limiterom RAM i CPU, możemy ustalić twarde jak i miękkie limity pamięci i mocy obliczeniowej. W przypadku tego pierwszego wariantu, przeglądarka nie przekroczy ustalonych wartości nawet, jeśli miałoby to pogorszyć jakość jakość przeglądania sieci. Mniej restrykcyjne limity z kolei pozwolą przeglądarce przekraczać dozwolone wartości np. jeśli brak zasobów miałby spowodować zmniejszenie płynności streamingu, albo problemy z pracą na dokumencie udostępnionym w chmurze.
Opera GX – przeglądarka (nie tylko) dla graczy już dostępna

W Operze GX ustawimy limity RAM i mocy CPU (graf. Opera)

Tak jak przewidział Krzysztof Bogacki, kiedy poprzednio informowaliśmy o przeglądarce gamingowej Opery, jedną z cech programu są nowe skórki współpracujące z klawiaturami. Opera GX zintegrowana jest z podświetleniami Razer chroma, zatem przeglądarka będzie świeciła w ten sam sposób jak klawiatury i myszki kontrolowane przez aplikację Razera. W przeglądarce są też zainstalowane komunikatory internetowe takie jak Messenger Facebooka, WhatsApp, Vkontakte i Telegram.

Opera GX jest zintegrowana z systemem podświetlenia Razer Chroma (graf. Opera)

Jedną z ciekawych funkcji, która będzie udostępniona w jednej z kolejnych aktualizacji, to możliwość oglądania tutoriali w małym oknie unoszącym się ponad grą. To rozszerzenie trybu picture in picture, obecnego także w podstawowej wersji przeglądarki. W Operze GX łatwo też znajdziemy interesujące kanały i transmisje na Twitchu, dzięki zakładce poświęconej temu popularnemu wśród graczy serwisowi.

W przyszłości pojawi się możliwość oglądania poradników bez konieczności zatrzymywania gry (graf. Opera)

Muszę powiedzieć, że to dość ciekawa alternatywa dla współczesnych przeglądarek internetowych (i to nie tylko dla graczy). Wspomniane wcześniej zarządzanie pamięcią i mocą obliczeniową powinno być standardem we wszystkich tego typu aplikacjach. Bardzo często bowiem przeglądarki internetowe zajmują więcej zasobów niż np. zaawansowane programy graficzne. Miejmy nadzieję, że inni producenci podpatrzą te przydatne rozwiązania. Operę GX możecie pobrać ze strony producenta. | CHIP