San Francisco pierwszym miastem z zakazem sprzedaży e-papierosów

Rada miasta San Francisco przegłosowała ustawę zakazującą sprzedaży e-papierosów. Nowe prawo zacznie obowiązywać po podpisaniu przed burmistrz London Breed, popierającą całą ideę. Zakaz obejmie wszystkie papierosy elektroniczne, które nie zostały zatwierdzone przez Agencję Żywności i Leków (FDA). Do tej pory żadne urządzenie tego typu nie otrzymało stosownego atestu, ponieważ FDA nadal nie jest pewna jaki wpływ mają liquidy na zdrowie człowieka. Co ciekawe, chociaż tradycyjne papierosy zwiększają ryzyko zachorowań na raka i choroby serca, nadal pozostaną one w obiegu. Miasto nie zakazuje także palenia e-papierosów – mogą je używać wszyscy po 21. roku życia.
e-papierosów
e-papierosów

Co ciekawe, FDA dopuściła natomiast do sprzedaży w USA podgrzewacz tytoniu IQOS, który zgodnie z amerykańskim prawem jest klasyfikowany dokładnie tak samo, jak “klasyczne” papierosy i w związku z tym podlega takim samym regulacjom. Póki co jest to jedyny alternatywny produkt tytoniowy zaakceptowany przez tę agencję. Oznacza to, że choć w San Francisco nie będą dostępne epapierosy, w sprzedaży oprócz klasycznych papierosów dostępne będą podgrzewacze tytoniu tej marki.

W San Francisco ma siedzibę największy w USA producent e-papierosów. W swoim oświadczeniu firma zaznaczyła, że po wejściu zakazu w życie na sklepowych półkach pozostanie jedynie mniej zdrowa alternatywa. Trudno powiedzieć, by decyzja mogła przynieść coś pozytywnego mieszkańcom. Zainteresowani e-papierosami klienci będą mogli je przecież nabyć w sąsiednich miastach. W ostatnim czasie rada San Francisco zakazała także technik do rozpoznawania twarzy. | CHIP