Chandrayaan-2 wystartowała. To druga indyjska misja na Księżyc

Orbiter będzie krążył wokół Srebrnego Globu, natomiast lądownik z łazikiem oddzielą się i wykonają tzw. miękkie lądowanie (zapobiegające uszkodzeniom sprzętu) w pobliżu południowego bieguna ziemskiego satelity. Łazik Pragyan (jego nazwa w sanskrycie oznacza “mądrość”) będzie przemieszczać się po powierzchni Srebrnego Globu przez 14 dni. Szybkość poruszania się Pragyana to centymetr na sekundę. Sunąc w tym zabójczym tempie łazik pokona łącznie pół kilometra na 6 kołach w kolorach Tirangi – indyjskiej flagi. Z jego pomocą naukowcy ISRO chcą wykonać tysiące zdjęć Księżyca, a także zbadać skład jego powierzchni.
rakieta misji Chandrayaan-2
rakieta misji Chandrayaan-2

Łazik Pragyan z misji Chandrayaan-2
Łazik Pragyan zamontowany na rampie lądownika (fot. ISRO)

Bezpieczne dostarczenie Pragyana na powierzchnię Srebrnego Globu nie jest jedynym zadaniem lądownika Vikram. Kiedy łazik będzie jeździł po Księżycu, aparatura umieszczona na lądowniku będzie prowadzić własne badania. Będą to m.in. pomiary temperatury wokół południowego bieguna Księżyca, aktywności sejsmicznej, a także gęstości skały macierzystej, czyli podstawowego budulca powierzchni Księżyca.

Lądownik przez czas trwania misji będzie komunikował się za pomocą sieci Indian Deep Space Network, której centrum znajduje się w Byalalu, na południu Indii. Nazwa lądownika Vikram jest hołdem dla zmarłego dr. Vikrama Sarabhai, uznawanego za ojca indyjskiego programu kosmicznego. Jeśli misja się powiedzie, Indie będą 4 krajem, który bezpiecznie wylądował na Księżycu (pierwsze były Stany Zjednoczone).

Lądownik vikram z indyjskiej misji kosmicznej
Lądownik Vikram i orbiter misji Chandrayaan-2 (fot. ISRO)

Chandrayaan-2 to druga misja w ramach Indyjskiego Programu Eksploracji Księżyca Chandrayaan. Pierwsza rozpoczęła się w październiku 2008 roku i trwała przez 312 dni – do sierpnia 2009 roku, kiedy utracono kontakt radiowy z sondą znajdującą się na orbicie Księżyca. Choć misja Chandrayaan-1 miała trwać 2 lata, większość planów udało się zrealizować w krótszym czasie. Wśród jej osiągnięć, najważniejszym było odkrycie obecności cząstek wody w ziemi na Księżycu. Być może, w ramach misji Chandrayaan-2 uda się sprawdzić, czy woda znajduje się także na wiecznie zacienionych obszarach Srebrnego Globu. | CHIP

Gdyby Rosjanie pierwsi wylądowali na Księżycu

Więcej:indiekosmos