Facebook: 5 mld dol. kary za Cambridge Analytica

Federalna Komisja Handlu USA nałożyła na Facebooka karę w wysokości 5 mld dol. za wyciek danych do firmy Cambridge Analytica. To największa grzywna, jaką kiedykolwiek Federalna Komisja Handlu nałożyła na firmę technologiczną. Według informacji podanych przez Wall Street Journal i Washington Post, członkowie komisji nie byli jednomyślni w kwestii wysokości grzywny. Jak podkreślają obydwa amerykańskie dzienniki za nałożeniem kary w takiej wysokości głosowali Republikanie (3 głosy), przeciw Demokraci (2 głosy). Przedstawiciele tej drugiej żądali surowszej kary i większych ograniczeń nałożonych na serwis społecznościowy.
Mark Zuckerberg. Kongres
Mark Zuckerberg. Kongres

Działacz Partii Demokratycznej, Senator Mark Warner powiedział: “Skoro FTC nie jest w stanie lub nie chce wprowadzić rozsądnych zasad, zapewniających ochronę prywatności i danych użytkownika, nadszedł czas, by Kongres zaczął działać”. To może znaczyć, że Demokraci nie uznają grzywny nałożonej na FB za ostatni etap sprawy i planują zaangażować Kongres do ustalenia nowych przepisów dotyczących serwisów takich jak Facebook.

Kara jest efektem śledztwa dotyczącego olbrzymiego wycieku danych z FB do firmy analitycznej Cambridge Analytica (w sprawie pojawiły się też polskie wątki). Pierwotnie Facebook twierdził, że CA otrzymała dane 50 mln użytkowników. W tym roku Marck Zuckerberg przyznał, że może to być 87 mln (co, powiedzmy sobie szczerze, nie ma już najmniejszego znaczenia).

Prowadząca śledztwo Komisja uznała, że Facebook naruszył warunki umowy dotyczącej ochrony danych z 2012 roku. W umowie tej firma zobowiązała się do informowania użytkowników o udostępnianiu ich danych zewnętrznym podmiotom. Żadne ze stron postępowania nie skomentowała wyroku.

Notowana Facebooka 12 lipca 2019 r.

5 mld kary robi oczywiście wrażenie, ale dokładniej takie kwoty spodziewał się serwis, umieszczając ją w tegorocznym sprawozdaniu finansowym. W efekcie więc po ogłoszeniu wyroku wartość akcji Facebooka wzrosła o 1,8 proc. W pierwszym kwartale tego roku dochód Facebooka wyniósł ponad 15 mld dol.

Więcej o kulisach afery przeczytacie w poniższym artykule:

Facebook: Klucz do władzy