Pierwszym urządzeniem z Huawei OS ma być… smart TV

Zapewne jeszcze w tym roku Huawei zaprezentuje swój pierwszy smart TV. Niektóre źródła twierdzą, że urządzenie będzie działało na systemie Harmony OS – znanym również jako HongMeng OS lub Ark OS. Sprzedaż ma ruszyć w sierpniu, chociaż zapewne chodzi tak naprawdę o przedsprzedaż, na sklepowych półkach telewizory Huawei zobaczymy, jak sądzę, nieco później. Można być niemal pewnym, że smart TV z Shenzhen pojawią się na berlińskich targach IFA na początku września.
smart TV Huawei
smart TV Huawei

Smartfon ma pełnić w telewizorze rolę touchpada (fot. GSMArena)

Telewizory Huawei będą tym samym pierwszymi urządzeniami chińskiego koncernu z jego własnym systemem operacyjnym. Co ciekawe, wyjdą one jednak nie pod marką Huawei a oznaczone submarką Honor. Pierwszy model otrzyma ekran o przekątnej 55 cali. Znając praktykę Honora, możemy spodziewać się atrakcyjnych cen. Telewizor będzie działał także jako hub dla systemu smart home Huawei.

Prezes marki Honor (fot. Honor)

Prezes Honora, George Zhao, zapowiedział, że firma podczas projektowania telewizora wykorzysta swoje doświadczenie w budowaniu smartfonów. Zhao nie potwierdził jednak, że system operacyjny, na którym będzie działał smart TV to Harmony OS / HongMengOS. System, według aktualnych doniesień, jest właściwie gotowy. Był szykowany co prawda dla telefonów, na wypadek gdyby Android przestał być dostępny. I chociaż amerykańska administracja wycofała się z części restrykcji wobec Huawei, chiński gigant z pewnością własnego projektu nie porzuci. Platforma telewizyjna wydaje się być dobrym polem do eksperymentów. Do tego może pomóc w popularyzacji systemu, także wśród programistów.


Artykuł okładkowy Artura Kostrzewy “USA kontra Huawei” >>


Huawei nie jest jedyną “nieoczywistą” firmą, która próbuje wejść na rynek smart TV. Ciekawe telewizory produkuje Xiaomi, wśród nich wyróżnia się Mi Mural TV, a więc model bardzo cienki, wieszany na ścianie niczym obraz. Swoich sił próbowały też kiedyś Acer i BenQ. Podobny krok zapowiedział również OnePlus. | CHIP