Soczewki, które pozwalają “zoomować” obraz za pomocą podwójnego mrugnięcia

Nowe soczewki wykorzystują techniką stosowaną w produkcji tzw. miękkich robotów, tworzonych z materiałów, które się łatwo odkształcają i dostosowują do otoczenia. W tym wypadku skorzystano z elektroaktywnych folii polimerowych umieszczonych pomiędzy dwoma elektrodami. Miękka folia rozszerza się pod wpływem napięcia elektrycznego wytwarzanego na skutek różnicy potencjałów pomiędzy rogówką a dnem oka, które pojawiają się podczas ruchów gałki ocznej. Naukowcy byli w stanie tak dostroić urządzenie, że można przybliżać i oddalać obraz za pomocą szybkiego, podwójnego mrugnięcia. Opis wynalazku został opublikowany w czasopiśmie “Advanced Functional Materials“.
Soczewka

Soczewka

Nowy typ soczewki kurczy się pod wpływem różnicy potencjałów w oku (graf. Uniwersytet Kalifornijski)

Wyniki pierwszych eksperymentów są bardzo obiecujące. Soczewka reagowała praktycznie natychmiast na polecenie wydane podwójnym mrugnięciem. Tego typu urządzenie może znaleźć zastosowanie przede wszystkim w tzw. protezach wzroku, czyli w tzw. bionicznym oku. Szczególnie, wziąwszy pod uwagę ostatnie prace dotyczące projektu Neuralink. Jednak naukowcy nie wykluczają zastosowania ich również w przypadku zdrowych osób, a nawet w przyrządach optycznych montowanych w zdalnie sterowanych robotach.

[banner slot=”text”]

Warto przy tym przypomnieć inny wynalazek międzynarodowego zespołu naukowców pod kierownictwem Erica Tremblaya z Politechniki w Lozannie, o jakim pisaliśmy w CHIP-ie już w 2013 roku. Już wtedy było możliwe przybliżanie obrazu za pomocą mrugnięć i to nawet 2,8 raza. Z tym, że musiało być to wyraźnie dłuższe niż mrugnięcie opuszczenie powieki. | CHIP

Wynaleziono soczewki kontaktowe z zoomem!