8chan – właściciel serwisu stanie przed Kongresem w sprawie strzelaniny w El Paso

W ubiegłym tygodniu na terenie USA doszło do dwóch wielkich tragedii. W Dayton w Ohio 24-latek otworzył ogień na ulicy, zabijając 9 osób i raniąc pozostałych 30 przechodniów. Dobę później w El Paso kolejny sprawca zabił w supermarkecie 21 osób, raniąc 26. Wiadomo już, że przynajmniej druga ze strzelanin miała podłoże rasistowskie. 21-letni sprawca zanim udał się do Walmartu, opublikował swój manifest w sieci społecznościowej 8chan. Odwołał się w nim do manifestu sprawcy masakry w Christchurch, który został także opublikowany na 8chanie.
8chan
8chan

Według Kongresu to już “co najmniej trzeci akt supremacji ekstremistycznej przemocy” powiązany z serwisem. Komitet Bezpieczeństwa Wewnętrznego stwierdził, że Amerykanie mają prawo wiedzieć, w jaki sposób właściciel 8chana walczy z rozprzestrzenianiem się takich treści na swoim portalu. Wcześniej Watkins opublikował wideo, w którym powiedział, że firma zdecydowanie zajmuje się pomaganiem organom ścigania oraz, że w ciągu kilku minut od manifestu strzelca z El Paso, współpracowano już z FBI w celu zidentyfikowania jego tożsamości. Stwierdził też, że “nigdy jego intencją nie było chronienie mowy nienawiści”.

Według serwisu The Guardian, Watkins próbował również zrzucić winę na Instagram, gdzie rzekomo wcześniej opublikowano manifest. Instagram zaprzeczył tym informacjom – konto sprawcy było nieaktywne od roku. Informację o tym, że manifest został najpierw przedstawiony w serwisie 8chan potwierdził też Cloudflare, dostawca usług sieciowych.

Aktualnie 8chan jest w trybie offline. Zarówno Cloudflare jak i Voxility (drugi dostawca usług), wypowiedzieli serwisowi umowę po ostatniej tragedii. – Podczas gdy usunięcie 8chan z naszej sieci zdjęło z nas ten ciężar, nic nie wyjaśnia, dlaczego nienawistne strony mają się w sieci tak dobrze – skomentował Matthew Prince, CEO Cloudflare na swoim blogu. Już wcześniej założyciel witryny, Fredrick Brennan, który oddał 8chana w ręce Watkinsa w 2015 roku, apelował o zamknięcie strony: – Nie przynosi ona światu nic dobrego – powiedział.

Brennan założył 8chana w październiku 2013 roku. Serwis powstał w odpowiedzi na ograniczenia wypowiedzi przyjęte na 4chanie. Na stronie każdy użytkownik może założyć własną tablicę, na której publikuje dowolne treści. Administratorzy blokują posty jedynie wtedy, gdy naruszają federalne prawo USA. | CHIP