Android Q: obsługa składanych ekranów, tryb pulpitu i ciemny motyw

Data premiery systemu Android Q jeszcze nie jest znana. Zgodnie z harmonogramem, zaplanowano ją na trzeci kwartał tego roku. Jednak Google już udostępnił ostatnią wersję testową. Dodatkowo, biorąc pod uwagę fakt, że pierwsze wydania Androida Nougat, Oreo i Pie miały miejsce w sierpniu, Androida Q możemy spodziewać się jeszcze w tym miesiącu.
android q
android q

Obsługa składanych ekranów, 5G, Live Caption i tryb pulpitu

Nowa wersja systemu zapewni bezproblemowe korzystanie ze składanych smartfonów. W Androidzie Q płynnie przełączymy się pomiędzy aplikacjami. Nie będzie także problemu ze zmianą rozdzielczości przy rozkładaniu telefonu. Czekają nas mniejsze opóźnienia, szybszą łączność i obsługa 5G.

Live Caption doda napisy do dowolnego pliku audio lub wideo. Wyświetli je również w czasie rozmowy telefonicznej. Podczas połączenia możliwe będzie odpisywanie, a asystent głosowy odczyta wiadomość rozmówcy. To duże ułatwienie dla osób niesłyszących i niemych. W Androidzie Q znajdziemy również tryb pulpitu, który pozwoli uczynić ze smartfonu przenośny komputer.

Tryb ciemny we wszystkich aplikacjach

Kiedy do sieci trafiła wczesna wersja Androida Q, uwagę wszystkich przykuł tryb ciemny. Będzie można go ustawić tak, aby włączał się o konkretnej porze lub działał bez przerwy. Co ważne, nawet aplikacje, które go nie mają, będą uruchamiały się zgodnie z ustawieniem systemowym. 

Android Q – udoskonalone gesty i dymki czatu

Kolejne informacje związane z Androidem Q dotyczyły obsługi gestów w systemie i dymków czatu. Poprawiony interfejs pozwoli na wygodne poruszanie się pomiędzy aplikacjami, a także ułatwi szybki dostęp do listy programów zainstalowanych na urządzeniu. Od początku kontrowersje wzbudzał gest zastępujący przycisk “wstecz”. Można go było wykonać przez przesunięcie palcem z lewej, lub prawej strony ekranu. Tymczasem mnóstwo aplikacji na Androida (wliczając w to usługi Google’a) w ten sposób umożliwia przejście do menu programu. Tę niedogodność poprawiono w 5 wersji beta systemu. Wysuwanie menu stało się możliwe dzięki przytrzymaniu palca przy krawędzi ekranu. Ten gest zmodyfikowano jeszcze raz, w 6 wersji – teraz poszczególne aplikacje będą mogły powstrzymać gest “wstecz”, ale tylko na 200 jednostkach dip (pikseli niezależnych od gęstości), poza miejscem zarezerwowanym dla gestów systemowych. Gesty pozwolą również uruchomić asystenta Google.

W Android Q znajdziemy także 3D touch, który w tej wersji systemu nosi nazwę “Deep Press”. Umożliwi on rozszerzoną obsługę gestów dłuższego lub mocniejszego przyciśnięcia ekranu. W ten sposób szybko przejrzymy skrzynkę odbiorczą, odpiszemy na wiadomość, czy też uruchomimy playlistę bez konieczności włączania aplikacji.

Istotną nowością dla fanów wielozadaniowości są “bubbles”, czyli dymki czatu podobne do tych, które znamy z Messengera. Powiadomienia pojawią się nad aktywnymi aplikacjami. Dzięki temu unikniemy konieczności przełączania się pomiędzy programami tylko po to, żeby odpisać na wiadomość. W oknach powiadomień pojawią się inteligentne podpowiedzi, które pozwolą wysłać szybką odpowiedź, skopiować adres, lub otworzyć mapy poprzez wybór akcji.

bubbles w androidzie q
“Bubbles” pozwolą odpisywać na wiadomości bez przełączania aplikacji (fot. Google)

Większy nacisk na bezpieczeństwo w systemie Android Q

U samej góry menu ustawień nowej wersji Androida znajdą się informacje dotyczące kontroli uprawnień aplikacji. System pomoże monitorować dane dotyczące lokalizacji. Będzie przypominał, które – spośród rzadko używanych programów – mają do nich dostęp. Zyskamy też większą kontrolę nad dostępem programów do pamięci. Zewnętrzne aplikacje nie będą miały dostępu do takich identyfikatorów, jak IMEI, czy adres MAC. Aktualizacje Androida będą podzielone na te dotyczące bezpieczeństwa, prywatności i zgodności. To sprawi, że dostaniemy je szybciej. Przy okazji, nie będą wymagały restartu telefonu.

[banner slot=”text”]

Tryb skupienia i kontrola rodzicielska

Android Q pozwoli nam na pracę lub naukę bez rozpraszających informacji. System umożliwi wygodne blokowanie powiadomień wybranych aplikacji. Dzięki temu nie przeoczymy ważnych wiadomości. W nowej wersji Androida, rozszerzona zostanie kontrola rodzicielska. Pozwoli nie tylko decydować o tym, które aplikacje zostaną zainstalowane i w jakich porach będą działać. Rodzice będą mogli ustalić ograniczenia dotyczące poszczególnych programów. Dzieci, w ramach bonusu, uzyskają kilka dodatkowych minut w telefonem zanim pójdą spać. Obie funkcje pojawią się jesienią również w Androidzie 9.

Android Q trafi do telefonów Google Pixel, a także poszczególnych modeli innych producentów. Wśród nich znajdują się smartfony Asusa – Zenfone 5Z i Zenfone 6. Nową wersję systemu otrzymają użytkownicy urządzeń Huawei z serii P30, P20, Mate 20 i Mate 30. Funkcje Androida Q sprawdzą również posiadacze Nokii (m.in. 9 PureView, 8.1 i 7.1) i Samsungów Galaxy, w tym Galaxy Fold. | CHIP