gamescom i The International – najważniejsze fakty

Mistrzostwa świata w “Dotę 2” tym razem zorganizowano w Szanghaju. Od 15 sierpnia 18 drużyn walczyło o najwyższą wygraną w historii turnieju. Pula nagród wynosi ponad 133 miliony złotych (prawie 34 miliony dolarów). Drużyna, która w niedzielę zdobędzie pierwsze miejsce, dostanie 45,5 procent tej kwoty. Ale nikt nie wyjedzie z Chin z pustymi kieszeniami. Nawet drużyny wyeliminowane w fazie grupowej otrzymają “symboliczne” 333 tysiące złotych. Team Liquid i Team Secret z Polakami w składach, które bez problemu przeszły ten etap, zdobędą co najmniej po 4,5 miliona złotych. Za sprawą Michała Nishy Jankowskiego (Secret) i Amera Miracle- Al-Barkawiego (Liquid, zawodnik o polsko-jordańskim obywatelstwie) zawody budzą w tym roku w Polsce duże emocje. Co ważne, obaj są kluczowymi postaciami w swoich zespołach. Potwierdzeniem są i udział w meczu gwiazd The International, i też ich dotychczasowe sukcesy w e-sporcie. Dziś Team Liquid i Team Secret walczą przeciwko sobie o półfinał The International.
gamescom i the international
gamescom i the international

Rekordowe nagrody na The International

AKTUALIZACJA: Team Liquid wygrał z Team Secret 2:0 – szczegóły >>

The International - Polacy wezmą udział w meczu gwiazd
Michał Nisha Jankowski i Amer Miracle- Al-Barkawi (fot. Valve)

gamescom – nowości ze świata gier

Kiedy w Szanghaju zakończyła się faza grupowa, w Kolonii rozpoczęły się jedenaste targi gamescom. W Niemczech wielu po raz pierwszy sprawdziło, jak działa Nintendo Switch Lite. Przekonaliśmy się też, że “Wiedźmin 3: Dziki Gon” (pełna edycja, z dodatkami) pojawi się na konsoli japońskiego producenta, tak samo jak gry niezależne pokazywane w czasie Indie World. Poza Nintendo, nowości przedstawił również Microsoft. W czasie konferencji Inside Xbox usłyszeliśmy o “Blair Witch” (polskiego producenta Bloober), “Borderlands 3”, “Destiny 2” czy “Age of Empires”. Furorę wśród obecnych na gamescomie zrobiła gra “Death Stranding” Hideo Kojimy – główny bohater, Sam, porusza się z płodem zamkniętym w pojemniku. O tym i o innych tytułach prezentowanych w Kolonii pisała w CHIP-ie Sylwia Zimowska, która wybrała najlepsze trailery gamingowych targów.

Google Stadia to z kolei przedstawiona już oficjalnie na gamescomie streamingowa usługa technologicznego giganta, która pozwoli grać w tytuły o wysokich wymaganiach nawet na słabym sprzęcie. Poznaliśmy także gry, które znajdą się w ofercie Stadii. Dwie z nich to produkcje z Polski: “Superhot” i “Cyberpunk 2077”. Polskich akcentów w Kolonii było więcej. 1 września przyszłego roku zadebiutuje “Iron Harvest” – strategia czasu rzeczywistego oparta na uniwersum stworzonym przez Jakuba Różalskiego.

Na kolejny gamescom i The International musimy poczekać cały rok. Znacznie wcześniej, w październiku, miłośnicy gier przyjadą do Poznania na PGA. A w czerwcu przyszłego roku największe na świecie gamingowe wydarzenie, czyli E3 w Los Angeles. | CHIP