Intel szykuje stacje robocze NUC Quartz Canyon

Intel nie ogłosił jeszcze szczegółów dotyczących nowych komputerów NUC, ale dotarł do nich serwis FanlessTech, opierając się o grafikę informacyjną opublikowaną przez rosyjski serwis Softline. Jeżeli informacje tu zawarte się potwierdzą, czeka nas premiera najbardziej nietypowych przedstawicieli linii NUC jakie dotychczas wypuścił Intel. Nazywać się mają NUC Quartz Canyon. Są to, inaczej niż dotychczas, nie małe komputerki do podstawowych zadań, a wydajne, chociaż wciąż kompaktowe, stacje robocze.
Specyfikacja procesorów Intel Tiger Lake-H, Specyfikacja Intel Tiger Lake-H, Intel Tiger Lake-H, Tiger Lake-H
Specyfikacja procesorów Intel Tiger Lake-H, Specyfikacja Intel Tiger Lake-H, Intel Tiger Lake-H, Tiger Lake-H

Intel NUC Quartz Canyon mają korzystać z procesorów Intel Xeon E lub Core i7 generacji 9 ze wsparciem vPro. Już samo to sugeruje, że zakres zadań, do jakich zostały zbudowane wyraźnie wykracza poza to, co potrafiły dotychczasowe NUC-i. Co ciekawe, mamy tu mieć możliwość zainstalowania niezależnej karty graficznej. W przypadku małej stacji roboczej, a tym właśnie mają być komputery NUC Quartz Canyon, to cenna cecha. Komputery te mają działać z pamięciami z korekcją błędów ECC. Na slajdzie pojawia się także oznaczenie Optane. Trudno wyrokować czy chodzi o nośniki danych, przyspieszające działanie moduły Optane Memory czy może innowacyjne Optane DC, będące de facto nieulotnym RAM.

Intel NUC Quartz Canyon – tak mają wyglądać największe jak dotąd NUC-i. (fot. FanlessTech)

Na udostępnionej grafice widzimy także informację o 500-watowym zasilaczu, co rzeczywiście powinno umożliwić działanie nawet dość wydajnym kartom graficznym. Byłbym nieco sceptyczny wobec obecnego na slajdzie określeniem “High-End Desktop Graphics Cards”, zarówno z powodu mocy zasilacza, jak i wielkości samego komputera. Ten wygląda na maszynę wielkością odrobinę ustępującą formatowi mini-tower. Odnośnie dostępnych portów wiadomo, że mamy mieć do dyspozycji przynajmniej dwa Thunderbolty i podwójną kartę sieciową. Skoro o sieci mowa to nowe NUC-i mają być wyposażone w WiFi 6.

[banner slot=”text”]

Seria komputerów NUC (Next Unit of Computing) pojawiła się w 2013 roku, w czasach gdy triumfy święciła generacja trzecia procesorów Core (Ivy Bridge). Od tego czasu forma większości NUC-ów pozostała niemal niezmieniona. Są małe, mają charakterystyczny kształt obudowy, przez który wiele osób na początku myliło je np. ze sprzętem sieciowym. Nadchodzących NUC Quartz Canyon nikt z pewnością nie weźmie za domowy router. | CHIP

Więcej:Intelnucpc