NASA zainstalowała na ISS 600 Mb “internet”

ISS może teraz wysyłać i odbierać dane z prędkością 600 megabitów na sekundę. To dwukrotnie więcej, niż do tej pory. Centra kontroli i naukowcy na Ziemi będą dużo szybciej odbierać najważniejsze informacje. To kluczowe dla powodzenia takich misji jak np. lądowanie na Księżycu zaplanowane na 2024 rok. Stacja kosmiczna umożliwia prowadzenie badań, które nie byłyby osiągalne na Ziemi. NASA wskazuje, że powodzenie wielu zadań zależy właśnie od jakości transmisji danych. Dzięki aktualnym 600 Mbit/s możliwe będzie też przesyłanie bardziej szczegółowych wyników prowadzonych eksperymentów.
nasa
nasa

badania nasa
Szybszy transfer to potencjalnie więcej badań na ISS (fot. NASA)

ISS komunikuje się z Ziemią przez sygnały o częstotliwości radiowej. Dzieje się tak za sprawą TDRSS, czyli satelitarnego systemu śledzenia i przekazywania danych. To sieć satelitów komunikacyjnych, a także stacji naziemnych. Satelity są umieszczone na orbicie geostacjonarnej. Anteny naziemne, czyli Space Network, odbierają sygnał, następnie wysyłają go do centrów NASA, te zaś przekształcają wiązkę w czytelne dane. Opóźnienie wynosi mniej niż sekundę. Zwiększenie prędkości przesyłania danych było możliwe dzięki modernizacji elementów składowych TDRSS. W czasie testów sprawdzono, że sieć może współpracować równocześnie z ponad 40 misjami.

Wśród ulepszonych elementów sieci znalazła się m. in stacja naziemna w Nowym Meksyku (fot. NASA)

Penny Roberts, która pracowała przy projekcie, podkreśla, że w jego realizacji pomogła administracja państwowa. NASA chce wykorzystać szybsze łącza również na orbicie Księżyca, gdzie znajdzie się w przyszłości nowa stacja kosmiczna, czyli Gateway. Będzie ona elementem pośrednim w budowie kolejnej – Deep Space Station, która trafi na orbitę Marsa wraz z 4-osobową załogą. Amerykańska agencja zamierza używać tej technologii także podczas następnych misji eksploracyjnych. | CHIP

60 satelitów trafiło na orbitę Ziemi w ramach projektu Starlink

Więcej:issNASA