Półautonomiczne hulajnogi KickScooter dojadą do stacji bez kierowcy

Ninebot-Segway to chiński producent pojazdów elektrycznych, a KickScooter T60 jest jego najnowszym urządzeniem, które obniży koszty firm wypożyczających hulajnogi. Dzięki zdalnemu sterowaniu, zniknie problem porzucania pojazdów, a także codziennego zbierania ich do stacji ładowania i późniejszego rozwożenia. Według producenta, trójkołową hulajnogą zainteresowały się już firmy Uber i Lyft. I to mimo faktu, że jeden egzemplarz KickScooter T60 będzie kosztował nieco ponad 5 tysięcy złotych. Testy urządzeń na drogach rozpoczną się już w przyszłym miesiącu, za to ich wejście na rynek jest planowane na początek 2020 roku.
kickscooter t60
kickscooter t60

Gao Lufeng – dyrektor Ninebota, w wywiadzie dla Reutersa powiedział, że hulajnogi KickScooter będą urządzeniami częściowo autonomicznymi. Choć niezbędne będzie wytyczenie im trasy do stacji ładowania, pojazdy samodzielnie poradzą sobie z przeszkodami na drodze. Dodatkowo, dzięki dwóm przednim kołom, same wyjadą z trawników, a także innych, trudniejszych nawierzchni. Lufeng przekonuje też, że system uchroni hulajnogi przed smutnym końcem na dnie jeziora. Według niego, systematycznie zbierane pojazdy nie staną się obiektami wandalizmu.

kickscooter t60
Trójkołowe hulajnogi będą bez trudu omijać przeszkody na swojej drodze (fot. segwayrobotics.com)

Takie urządzenia, jak KickScooter T60, mogą też sprawić, że hulajnogi elektryczne będą nieco bardziej ekologiczne. Całkiem niedawno naukowcy zauważyli problem związany z wpływem jednośladów na środowisko. Zgodnie z ich wnioskami, codzienny transport hulajnóg zwiększa ich ślad węglowy. Wyeliminowanie zbierania i rozwożenia urządzeń bez wątpienia obniży całkowite zużycie energii.

Producent, w czasie swojej konferencji, pokazał jeszcze dwa urządzenia poza hulajnogą KickScooter T60. Oba będą dostarczały przedmioty, jednak w różnych miejscach. Pierwsze znajdzie zastosowanie wewnątrz pomieszczeń. Może poruszać się nie tylko na jednym poziomie, ale też pomiędzy piętrami, o ile w budynku znajduje się winda. Natomiast drugie urządzennie będzie pełniło taką samą rolę, jak opisywane przez nas autonomiczne roboty Scout Amazonu. | CHIP

CHIP: każdego dnia na SOR trafiają kierujący hulajnogami elektrycznymi