Richard E. Bellman Award otrzymała polska matematyczka

Laureatką nagrody Richard E. Bellman Control Heritage Polska została polska matematyczka prof. Irena Lasiecka. Nagroda przyznawana jest przez American Automatic Control Council. Po raz pierwszy w czterdziestoletniej historii wyróżnienia uhonorowana została nią kobieta.
Irena Lasiecka

Irena Lasiecka – laureatka nagrody Richarda E. Bellmana.

Richard E. Bellman Control Heritage Award jest wyróżnieniem przyznawanym od 1979 naukowcom, którzy w swoim dorobku mają znaczące osiągnięcia badawcze w zakresie teorii sterowania. Jest to najwyższe tego rodzaju wyróżnienie dla uczonych związanych z instytucjami naukowymi w USA.

Prof. Irena Lasiecka jest matematyczką specjalizującą się m.in. w teorii sterowania, równaniach różniczkowych oraz matematyce stosowanej. Na Uniwersytecie Warszawskim ukończyła studia magisterskie i obroniła rozprawę doktorską w dyscyplinie matematyka stosowana. W 2012 roku otrzymała tytuł profesora. Obecnie kieruje pracami Department of Mathematical Sciences w University of Memphis. Jest autorką licznych publikacji naukowych i laureatką wielu nagród.

Richard E. Bellman, którego imieniem nazwana została nagroda, był znany jest przede wszystkim jako twórca programowania dynamicznego. Od lat 40. ubiegłego wieku rozwijał teorię z tym związaną. W 1957 roku Richard Bellman zastosował programowanie dynamiczne do sterowania optymalnego układami dyskretnymi. Opracowana przez Bellmana procedura sprowadzała się do ogólnie nieliniowych schematów z zamkniętą pętlą sprzężenia zwrotnego. W 1979 roku otrzymał IEEE Medal of Honor za „wkład w teorie sterowania i procesów decyzyjnych, szczególnie za stworzenie i zastosowanie programowania dynamicznego.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Nagrody Nobla 2018, czyli…