Irena Lasiecka
Irena Lasiecka - laureatka nagrody Richarda E. Bellmana.

Richard E. Bellman Award otrzymała polska matematyczka

Pierwsza kobieta w historii nagrody uhonorowana za wybitne osiągnięcia w dziedzinie cybernetyki.

Laureatką nagrody Richard E. Bellman Control Heritage Polska została polska matematyczka prof. Irena Lasiecka. Nagroda przyznawana jest przez American Automatic Control Council. Po raz pierwszy w czterdziestoletniej historii wyróżnienia uhonorowana została nią kobieta.

Richard E. Bellman Control Heritage Award jest wyróżnieniem przyznawanym od 1979 naukowcom, którzy w swoim dorobku mają znaczące osiągnięcia badawcze w zakresie teorii sterowania. Jest to najwyższe tego rodzaju wyróżnienie dla uczonych związanych z instytucjami naukowymi w USA.

Prof. Irena Lasiecka jest matematyczką specjalizującą się m.in. w teorii sterowania, równaniach różniczkowych oraz matematyce stosowanej. Na Uniwersytecie Warszawskim ukończyła studia magisterskie i obroniła rozprawę doktorską w dyscyplinie matematyka stosowana. W 2012 roku otrzymała tytuł profesora. Obecnie kieruje pracami Department of Mathematical Sciences w University of Memphis. Jest autorką licznych publikacji naukowych i laureatką wielu nagród.

Richard E. Bellman, którego imieniem nazwana została nagroda, był znany jest przede wszystkim jako twórca programowania dynamicznego. Od lat 40. ubiegłego wieku rozwijał teorię z tym związaną. W 1957 roku Richard Bellman zastosował programowanie dynamiczne do sterowania optymalnego układami dyskretnymi. Opracowana przez Bellmana procedura sprowadzała się do ogólnie nieliniowych schematów z zamkniętą pętlą sprzężenia zwrotnego. W 1979 roku otrzymał IEEE Medal of Honor za „wkład w teorie sterowania i procesów decyzyjnych, szczególnie za stworzenie i zastosowanie programowania dynamicznego.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Nagrody Nobla 2018, czyli…