Facebook wprowadza Portal TV – kamera dla dowolnego telewizora

Rok temu informowaliśmy o pojawieniu się inteligentnych wyświetlaczy Facebook Portal. Teraz przyszedł czas na nową linię urządzeń – Portal, Portal Mini i Portal TV. Portal i Portal Mini mają dotykowe ekrany i inteligentne, 13-megapikselowe kamery o 114-stopniowym polu widzenia. Różnią się od siebie ceną i rozmiarem ekranu. Za większy, 10-calowy Portal zapłacimy 179 dolarów (ok. 700 złotych). Wersja mini, o przekątnej 8 cali, kosztuje 50 dolarów (200 złotych) mniej. Oba urządzenia są dostępne w dwóch wersjach kolorystycznych – czarnej i białej. W obu Portalach znajdują się moduły z 4 mikrofonami. Mają też głośniki stereo i woofer zamontowany z tyłu. W każdej chwili użytkownik sprzętu może wyłączyć mikrofon i kamerę, a także wykorzystać specjalną zasłonkę do zakrycia tej ostatniej. Wtedy sprzęty mogą posłużyć np. jako elektroniczna ramka na zdjęcia lub sprzęt do oglądania filmów i słuchania muzyki.
portal tv
portal tv

portal, portal mini i portal tv
Nowe urządzenia z serii Portal pozwolą rozmawiać na Facebooku i Whatsappie (fot. Facebook)

O ile Portal i Portal Mini przypominają ubiegłoroczne produkty, o tyle Portal TV jest nowością. To niewielki sprzęt podłączany do telewizora. Portal TV kosztuje 149 dolarów (ok. 585 złotych). Jego 8 mikrofonów i 12,5 megapikselową kamerę również można wyłączyć, jednak nie oznacza to utraty podstawowej funkcjonalności sprzętu. Za pomocą Portal TV można bowiem korzystać z usług streamingowych. Niestety, jeszcze nie ma wśród nich Netflixa, czy HBO GO. Za to jest Facebook Watch, Amazon Prime i SHOWTIME, CBS All Access, Starz, Pluto TV, Red Bull TV. Dzięki głośnikom użytkownicy Portal TV posłuchają muzyki z aplikacji Spotify, Pandora, a także iHeartRadio. Wszystkie urządzenia z linii Portal mają asystenta głosowego Alexa.

[banner slot=”text”]

W przypadku Portali Facebook stawia na prywatność. I nie chodzi tylko o możliwość wyłączania mikrofonów i zasłaniania kamer. Smart Sound i Smart Camera znajdujące się w urządzeniach wykorzystują sztuczną inteligencję, jednak tylko lokalnie, a nie na serwerach firmy. Przy uruchomionej funkcji “Hey Portal”, urządzenie wysyła krótkie nagrania audio. Mogą być one przesłuchiwane przez specjalistów firmy. Wszystko po to, żeby usługi w przyszłości działały dokładniej i lepiej reagowały na komendy użytkownika. Jednak próbki swoje głosu można usuwać w dzienniku aktywności na Facebooku. Wśród dostępnych opcji jest też całkowite wyłączenie zapisywania i udostępniania głosowych interakcji.

Urządzenia z serii Portal można zamówić w przedsprzedaży na stronie portal.facebook.com. Jednak na razie mogą to zrobić mieszkańcy USA, Kanady i kilku europejskich krajów. Wśród nich nie ma jeszcze Polski. Dlatego na tę chwilę możemy wybrać nieco łatwiejsze rozwiązania i zdecydować się na wideorozmowy na telefonach lub komputerach. | CHIP

[offers keywords=”kamery+internetowe”]

Więcej:Facebook