PayPal był pierwszy. Teraz kolejne firmy opuszczają librę

Tydzień temu PayPal wydał oświadczenie, że nie będzie dłużej wspierać Facebooka we wprowadzaniu libry na rynek kryptowalut. Teraz do firmy dołączyły kolejne przedsiębiorstwa: Mastercard, Visa, eBay, a także Stripe. Ostatnia jest globalną platformą płatniczą, która weszła na polski rynek w ubiegłym miesiącu. Z Libra Association wycofało się też Mercado Pago. To także firma płatnicza, jednak jej działalność skupia się przede wszystkim na rynku Ameryki Łacińskiej. Facebook w tym momencie stracił bardzo duże wsparcie.
libra
libra

libra association
Zmniejsza się liczba firm wchodzących w skład Libra Association (graf. Facebook)

 

Z 6 firm, które zajmują się płatnościami, pozostała jedna – PayU. O sytuacji na swoim koncie na Twitterze napisał David Marcus – szef Calibry, spółki-córki Facebooka. Marcus przekonuje, że odejście firm nie przesądza losu libry. Przyznaje, że to nie jest dobra wiadomość, ale – z drugiej strony – “w pewnym sensie wyzwalająca”.

Libra od momentu, w którym została zapowiedziana, nie ma dobrej passy. Na początku pojawiły się wątpliwości związane z plagiatem. Profesor MIT, Alexander Lipton, oskarżył Facebook o to, że w opisie kryptowaluty wykorzystał jego pomysł. Później krytycznie o walucie wypowiadali Jerome Powell – szef Banku Centralnego USA, a także prezydent Trump. Z tego powodu David Marcus był przesłuchiwany przez amerykańskich senatorów. Za to już niedługo (23 października) w tej sprawie będzie zeznawał Mark Zuckerberg. Również Komisja Europejska przyglądała się librze. Za to podczas Global Blockchain Policy Forum, francuski minister finansów – Bruno Le Marie stwierdził, że libra zagraża suwerenności rządów.

Warto przeczytać:
Bitcoin nie podobał się władzom USA, które chciały go zablokować >>