libra

PayPal był pierwszy. Teraz kolejne firmy opuszczają librę

Mastercard, Visa i eBay też odchodzą z Libra Association.

Tydzień temu PayPal wydał oświadczenie, że nie będzie dłużej wspierać Facebooka we wprowadzaniu libry na rynek kryptowalut. Teraz do firmy dołączyły kolejne przedsiębiorstwa: Mastercard, Visa, eBay, a także Stripe. Ostatnia jest globalną platformą płatniczą, która weszła na polski rynek w ubiegłym miesiącu. Z Libra Association wycofało się też Mercado Pago. To także firma płatnicza, jednak jej działalność skupia się przede wszystkim na rynku Ameryki Łacińskiej. Facebook w tym momencie stracił bardzo duże wsparcie.

libra association
Zmniejsza się liczba firm wchodzących w skład Libra Association (graf. Facebook)

 

Z 6 firm, które zajmują się płatnościami, pozostała jedna – PayU. O sytuacji na swoim koncie na Twitterze napisał David Marcus – szef Calibry, spółki-córki Facebooka. Marcus przekonuje, że odejście firm nie przesądza losu libry. Przyznaje, że to nie jest dobra wiadomość, ale – z drugiej strony – “w pewnym sensie wyzwalająca”.

Libra od momentu, w którym została zapowiedziana, nie ma dobrej passy. Na początku pojawiły się wątpliwości związane z plagiatem. Profesor MIT, Alexander Lipton, oskarżył Facebook o to, że w opisie kryptowaluty wykorzystał jego pomysł. Później krytycznie o walucie wypowiadali Jerome Powell – szef Banku Centralnego USA, a także prezydent Trump. Z tego powodu David Marcus był przesłuchiwany przez amerykańskich senatorów. Za to już niedługo (23 października) w tej sprawie będzie zeznawał Mark Zuckerberg. Również Komisja Europejska przyglądała się librze. Za to podczas Global Blockchain Policy Forum, francuski minister finansów – Bruno Le Marie stwierdził, że libra zagraża suwerenności rządów.

Warto przeczytać:
Bitcoin nie podobał się władzom USA, które chciały go zablokować >>