Są nowe przecieki o Windows 10X. System trafi też na zwykłe laptopy

W przyszłym roku zadebiutuje system Windows 10X. Kiedy jeszcze był znany pod nazwą Windows Lite, wydawało się, że będzie dostępny raczej na niedrogich urządzeniach. Następnie, miał być oprogramowaniem dopasowanym do potrzeb urządzeń składanych i posiadających dwa ekrany. Najnowszy wyciek danych ujawniony przez @h0x0d na Twitterze, sugeruje jednak, że Windows 10X może trafić również na zwykłe laptopy. Przy okazji mogliśmy poznać też kilka szczegółów dotyczących systemu.
windows 10x
windows 10x

Logowanie i uruchamianie aplikacji w Windows 10X

Inny, niż w Windowsie 10 będzie ekran logowania. Nie trzeba naciskać żadnego przycisku na klawiaturze, żeby zobaczyć własny awatar. Będzie można skorzystać z dwóch opcji – rozpoznawania twarzy, lub logowania się za pomocą ustalonego kodu PIN. W pierwszym przypadku Windows Hello ma natychmiast przenieść użytkownika do jego pulpitu. Program uruchamiający będzie składał się z wyszukiwarki, popularnych aplikacji i stron, a także z sekcji rekomendacji. Miejsce w tej ostatniej zajmą niedawno zainstalowane programy, otwierane pliki, czy też często odwiedzane strony w internecie.

windows 10x program uruchamiający
Pasek wyszukiwania nie będzie wyświetlał podpowiedzi (graf. Microsoft)

Łatwiejszy dostęp do ustawień systemowych

Zmiany będą widoczne również w przypadku najczęściej wykorzystywanych ustawień systemowych. Każdy użytkownik będzie mógł, jak na smartfonach, bez trudu dostosować listę opcji, których używa regularnie. Jest to odpowiedź na sytuację, w której możliwości konfiguracji systemu trzeba poszukiwać w różnych miejscach. W Windows 10X, skorzystamy z tego, co nam potrzebne, bez zbędnych kliknięć.

Pasek narzędzi w Windows 10X

Pasek narzędzi w systemie Windows 10X umożliwi przełączanie się pomiędzy aplikacjami. Ułatwi też szybkie uruchamianie programów i stron internetowych. Jego zaletą ma być również możliwość przypinania niezbędnych zasobów tak, by cały czas mieć do nich szybki dostęp. Pod jedną ikonką znajdą się zgrupowane pliki otwierane w tym samym programie.

ekran logowania
Windows 10X ograniczy też czas logowania się do systemu (graf. Microsoft)

Microsoft zaprezentował nowy system operacyjny na konferencji w Nowym Jorku, która odbyła się na początku października. Poza systemem, firma pokazała również dwa nowe urządzenia – Surface Neo i Surface Duo. Pierwszy z nich to laptop z dwoma 9-calowymi ekranami i zawiasem, który pozwala obrócić je o 360 stopni. Właśnie na nim pojawi się Windows 10X. | CHIP