W 2030 roku lot z Londynu do Sydney potrwa 4 godziny

Jeżeli myślicie o podróży do Australii, Japonii czy USA, ale przeraża Was kilkunastogodzinny lot, to być może warto poczekać jeszcze z dekadę. Brytyjska i Australijska Agencja Kosmiczna planuje wprowadzić w 2030 roku na rynek samoloty ponaddźwiękowe wyposażone w opracowywany właśnie silnik SABRE (Synergetic Air-Breathing Rocket Engine). Za silnik odpowiada brytyjska firma Reaction Engines. Według założeń inżynierów SABRE ma osiągać w ziemskiej atmosferze prędkość 5,5 Macha, czyli pięć razy większą od prędkości dźwięku.
lot
lot

Gdy zakończymy prace nad silnikiem SABRE, pozwoli on nam na przeniesienie się do Australii nawet w cztery godziny – powiedział Graham Turnock, szef Brytyjskiej Agencji Kosmicznej. Próby silnika odbywają się już w USA, natomiast pierwsze loty testowe rozpoczną się w połowie 2020 roku.

Lot z prędkością ok. 6700 km/h oznacza, że w niecałą godzinę pokonalibyśmy też trasę Londyn – Nowy Jork. Obecnie ten dystans zajmuje średnio 6,5 godziny. Przy hipersonicznych prędkościach powietrze przepływające przez silnik może osiągać bardzo wysokie temperatury. Aby temu zapobiec naukowcy wyposażyli SABRE w specjalny system chłodzenia helem. Dzięki niemu uda się schłodzić powietrze o temperaturze 1000 stopni Celsjusza w 1/20 sekundy do temperatury otoczenia.  Po przełączeniu w tryb rakietowy silnik wykorzysta jako paliwo ciekły wodór, co ma być tańszym bardziej ekologicznym sposobem niż wykorzystywane obecnie paliwo w tradycyjnych samolotach.

NASA zbuduje cichy naddźwiękowy odrzutowiec

Współczesne pasażerskie odrzutowce latają z prędkością ok. 900 km/h. Ikona lotnictwa, francusko-brytyjski Concorde osiągał prędkość maksymalną 2270 km/h. Po niskiej liczbie pasażerów wywołanych katastrofą z lipca 2000 roku, w której tuż po starcie zginęło ponad 100 osób, Concorde został wycofany ze służby w 2003 roku.

Samoloty ponaddźwiękowe byłyby dobrym uzupełnieniem Hyperloop. Wizjonerski pomysł Elona Muska rozwija kilka firm na świecie. | CHIP

WARTO PRZECZYTAĆ:

W Holandii powstanie 3-kilometrowy odcinek Hyperloop