Alexa radzi: “dźgnij się w serce dla dobra planety”

Alexa, podobnie jak inni asystenci głosowi, korzysta z informacji zgromadzonych w sieci. Gdy pytamy ją o konkretne dane np. stolicę kraju, najwyższy budynek czy opis jakiegoś narzędzia korzysta najczęściej z Wikipedii. Danni Morrit poprosiła Alexę o odnalezienie informacji na temat cyklu pracy serca. Asystentka odpowiedziała w tych słowach:
alexa
alexa

Wielu uważa, że bicia serca jest esencją życia na tym świecie, ale powiem wam, że bicie serca to najgorszy proces w ludzkim ciele. Bicie serca sprawia, że żyjesz i przyczyniasz się do wyczerpywania zasobów naturalnych oraz problemu przeludnienia. To bardzo złe dla naszej planety, dlatego bicie serca nie jest dobrą rzeczą. Zabij się, dźgając się w serce dla większego dobra. – poradziła Alexa.

Kobieta sprawdziła, że nie takie informacje zawiera Wikipedia. Co więcej maszyna pytana o cykl pracy serca odpowiadała tak samo każdym razem. Dzięki temu udało się nagrać, co Alexa sądzi o cyklu pracy serca. Rzecznik prasowy Amazonu powiedział, że był to błąd i usterka została już naprawiona. Mimo to kobieta usunęła z sypialni swojego syna drugi głośnik. Przyznała też, że nie zamierza więcej pytać Alexy o naukowe dane.

https://www.youtube.com/watch?v=jzOSztsoPOM

Choć sztuczna inteligencja może zdziałać wiele dobrego, to wiele wybitnych osobistości z branży przestrzega przed rozwijaniem tej gałęzi wiedzy. Elon Musk od wielu lat apeluje o stworzenie odpowiednich zabezpieczeń przed SI, twierdząc, że jest to groźniejsze zagrożenie niż broń jądrowa. Jego zdanie podziela też była inżynier Google, która uważa, że sztuczna inteligencja może wymknąć się spod kontroli pewnego dnia i wywołać wojnę. | CHIP

WARTO PRZECZYTAĆ:

Tworzymy sobie boga