Chiny: urzędy bez amerykańskiego sprzętu i oprogramowania

Chiny najwyraźniej przeszły do kontrataku. Na początku roku Komunistyczna Partia Chin zdecydowała o wymianie sprzętu w urzędach. Dziennik “The Financial Times”, który dotarł do zarządzenia szacuje, że może chodzić nawet o 30 milionów urządzeń. Chińskie urzędy zaczną zastępować amerykańską elektronikę w 2020 roku, kiedy to wymianie zostanie 30 procent sprzętu. Natomiast do końca 2022 roku urzędnicy będą korzystali wyłącznie z chińskich komputerów i oprogramowania.
Chińska flaga na maszcie przed błękitnym budynkiem
Chińska flaga na maszcie przed błękitnym budynkiem

[banner slot=”text”]

Chiny podjęły decyzję o uniezależnieniu się od amerykańskiej technologii, co jest odważnym krokiem. O ile bowiem większość elektroniki powstaje w chińskich fabrykach, to już projekty podzespołów są autorstwa amerykańskich firm takich jak Intel, AMD, czy Nvidia. W ostatnich latach jednak także chińskie firmy zaczęły rozwijać własne podzespoły. Bardzo możliwe, że sprzęt dla chińskich urzędów będzie zawierał układy projektowane przez Alibabę. Ten chiński holding rozwija własne układy oparte na otwartej platformie RISC-V. W lipcu producent ujawnił 16-rdzeniowy procesor XuanTie 910, który znajdzie zastosowanie m.in. w układach obsługujących 5G i przeznaczonych do trenowania SI.

W lipcu chiński holding Alibaba ujawnił 16-rdzeniowy procesor XuanTie 910 oparty na architekturze RISC-V (fot. Alibaba Group)

W maju administracja USA wprowadziła zakaz korzystania przez amerykańskie instytucje z chińskiej elektroniki. Firmy z Państwa Środka od tamtego czasu nie mogą też korzystać z amerykańskich technologii. Sankcje uderzyły szczególnie w Huawei, chińskiego producenta urządzeń mobilnych i rozwiązań telekomunikacyjnych. Okazuje się jednak, że wojna handlowa przyczyniła się do zwiększenia sprzedaży produktów Huawei… w Chinach. Wszystko zatem wskazuje, że amerykańskie sankcje, choć dotkliwe, w dłuższej perspektywie nie tylko nie zablokują rozwoju chińskiej technologii, a wręcz pobudzą firmy z Państwa Środka do inwestowania we własne rozwiązania. | CHIP

WARTO PRZECZYTAĆ:

USA kontra Huawei