MarsCat to programowalne zwierzątko domowe

Działania robota nie są przewidywalne, bo nie wykonuje ich w zadanej sekwencji. MarsCat chodzi, miauczy, biega, śpi, siada i rozciąga się w wybranych przez siebie momentach. Twórcom zależało na tym, żeby jak najbardziej przypominał prawdziwe zwierzę nie tylko wyglądem, ale ruchami, stąd we wnętrzu kociego robota znajduje się 16 obrotowych mechanizmów napędowych. Właśnie dzięki nim, a także wydawanym dźwiękom, MarsCat może też wyrażać emocje.
marscat
marscat

Kot reaguje na dotyk, kiedy dłoń sięgnie jego głowy lub pleców, a także podczas przytulania. Rozumie też polecenia, ale (jak to kot) nie zawsze na nie reaguje. MarsCat rozpoznaje twarz właściciela i swoje zabawki. Bezbłędnie trafi też na własne posłanie. Dzięki temu, że identyfikuje ruchome obiekty, można pobawić się z nim za pomocą wędki lub piłeczki. Robot ma 6 osobowości, na które wpływa częstotliwość wchodzenia z nim w interakcje.

Każdy może samodzielnie wpłynąć na swojego mechanicznego kota nie tylko poprzez mówienie do niego i głaskanie, ale zmiany w oprogramowaniu. Zmiana pliku ze zdjęciem gałki ocznej MarsCata może sprawić, że w miejscu źrenicy pojawi się serduszko, mniejszy kot, lub cokolwiek innego. Sercem kota jest Raspberry Pi, ułatwiający tworzenie własnych aplikacji i nowych kocich funkcji. Pomocny przy tym jest otwarty zestaw narzędzi dla programistów. Wprowadzane zmiany mogą dotyczyć nie tylko oczu, ale też kamery, mikrofonu, głośnika, czujników i wszystkich mechanizmów napędowych.

[banner slot=”text”]

MarsCat jest przedmiotem zbiórki na Kickstarterze. Ci, którzy chcą go kupić, mogą ją wesprzeć wydając 649 dolarów (ok. 2475 złotych). Razem z kotem otrzymają zestaw zabawek i gadżetów z wizerunkiem zwierzaka. Organizatorem akcji crowdfundingowej jest Elephant Robotics. Firma wcześniej już stworzyła trzy maszyny przemysłowe, tzw. coboty, czyli roboty współpracujące, które mogą działać w bliskim otoczeniu ludzi, ze względu na ich konstrukcję i niedużą moc napędów. | CHIP

Więcej:raspberry pi