Autonomiczny tramwaj przejechał przez Kraków

126N Nevelo to autonomiczny tramwaj wyprodukowany przez firmę NEWAG z Nowego Sącza. 27 stycznia pojazd przejechał się trasą z przystanku “Muzeum Narodowego” wzdłuż krakowskich Błoni, w kierunku pętli tramwajowej “Cichy Kącik”, gdzie zawrócił na przystanek początkowy. Pojazd uruchomił prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
autonomiczny tramwaj
autonomiczny tramwaj

Dzięki swoim systemom tramwaj może poruszać się autonomicznie, bez obecności motorniczego w kabinie. Komputer pokładowy zapewnia precyzyjne sterowanie prędkością, drzwiami i dzwonkiem. Na podstawie nawigacji satelitarnej oraz pomiaru przebytej trasy, tramwaj “wie” gdzie ma się zatrzymać i kiedy ruszyć. Projekt jest wspólną inicjatywą firm Newag, Medcom, Cybid oraz Instytutu Pojazdów Szynowych Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej i krakowskiego MPK.

Zanim jednak na ulicach miast zobaczymy więcej takich pojazdów, autonomiczny tramwaj będzie musiał przejść szereg dodatkowych testów i usprawnień. Konieczny jest chociażby system wykrywania przeszkód. Docelowo celem tego projektu jest stworzenie narzędzia, które będzie wspierało pracę motorniczego, a nie go zastępowało. Nie chodzi tu zatem o to, by tramwaje w mieście poruszały się samodzielnie, ale o to, by zwiększyć bezpieczeństwo jazdy. Autonomia tramwaju pozwoli mu na przykład zwolnić pojazd, gdy motorniczy będzie jechał zbyt szybko. Wspomoże także automatyzację rozruchu i hamowania na przystankach czy przy sygnalizacji świetlnej. W planach jest także zsynchronizowanie tramwaju z sygnalizacją świetlną, by zapewnić pasażerom płynny przejazd.

Autonomiczny, elektryczny tramwaj jeździ już w Chinach

W różnych częściach świata możemy już zobaczyć autonomiczną flotę miejskich pojazdów. Autobusy jeżdżą już np. w Wiedniu i Las Vegas. W Chinach z kolei od 2018 roku jeździ ART, czyli konstrukcja łącząca ze sobą zalety autobusu i tramwaju. | CHIP