VR i AR będą platformami tej dekady – twierdzi Zuckerberg

Pierwszą zmianą, o której wspomina Zuckerberg, będzie kwestia podejścia do platform społecznościowych. Jego zdaniem większy nacisk będzie się kładło na budowanie kameralnych, prywatnych środowisk niż grup zrzeszających miliony osób. Dzięki temu łatwiej będzie znaleźć swoją rolę w społeczeństwie i jednocześnie zachować prywatność. Jeżeli chodzi o Facebooka i Instagram, powinniśmy się spodziewać, że portale te będą skupione na pomaganiu mniejszym firmom. Celem Zuckerberga jest danie lokalnym przedsiębiorcom takich samych narzędzi i możliwości, które obecnie mają duże korporacje. To może oznaczać np. wygodniejsze zakupy przez obydwie platformy.
zuckerberg
zuckerberg

[banner slot=”text”]

Zuckerberg uważa, że VR i AR zmienią nasze życie

Zdaniem szefa Facebooka każda dekada ma swoją główną platformę. W latach 90. był to desktop, później – internet, a ostatnie dziesięciolecie zdecydowanie należało do smartfonów. W ciągu kolejnej dekady milioner jest przekonany, że najbardziej rozwojowym sprzętem będą platformy VR i AR. Jego zdaniem nawet jeżeli dzisiejsze modele gogli są jeszcze niezgrabne, to przed 2030 rokiem będą one na tyle komfortowe, że zmienią nasze podejście do życia. Będziemy używać ich w zdalnej pracy, po to, by podkreślać swoją obecność w miejscu, w którym faktycznie nas nie ma. Ma to przyczynić się do spopularyzowania pracy zdalnej i jednocześnie obniżenia kosztów życia. Nie będzie już trzeba bowiem przeprowadzać się do droższych, dużych miast, by znaleźć dobrze płatną posadę.

Oculus Connect 6: odłóż kontroler i dotknij wirtualnych przedmiotów

To nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem. Facebook od wielu lat rozwija gogle VR i przy każdej sposobności podkreśla, że to właśnie w wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości kryje się przyszłość. Już w przyszłym roku zadebiutuje Facebook Horizon. Będzie to platforma społecznościowa dostępna z poziomu gogli VR. Pozwoli ona na rozwijanie relacji z innymi osobami, granie w gry i przeżywanie wspólnych doświadczeń. Spółka Zuckerberga namiętnie kupuje też mniejsze startupy, które pomogą mu w rozwijaniu imperium AR/VR. We wrześniu Facebook zakupił chociażby CTRL-Labs, która zajmuje się rozwijaniem opasek przetwarzających myśli na komendy. Przejęto także Luxotticę, która pracuje nad okularami AR o nazwie Stella i goglami VR – Orion. | CHIP