Huawei pozywa amerykańskiego giganta. Verizon: to tylko PR

Zanim sprawa trafiła do sądu, chiński koncern negocjował z Verizonem. W tym czasie pokazał swojemu oponentowi listę praw patentowych, z których ten bezprawnie korzystał. Jednak strony nie doszły do porozumienia. Dr Song Liuping, szef działu prawnego Huawei, zwrócił uwagę na to, że przedsiębiorstwo już od lat prowadzi rozmowy i zwykle podpisuje umowy licencyjne z innymi firmami.
Huawei vs verizon
Huawei vs verizon

– To jest powszechna praktyka – podkreślił prawnik. – Huawei po prostu prosi, żeby Verizon szanował inwestycje w badania i rozwój, albo poprzez zapłatę za korzystanie z naszych patentów, albo poprzez powstrzymanie się od używania ich we własnych produktach i usługach.

W swoim oświadczeniu Huawei przypomniał, że jako producent sprzętu komunikacyjnego, rokrocznie inwestuje ponad 10 proc. przychodów w badania i rozwój. Przez ostatnie 10 lat, według koncernu, koszt takich prac wyniósł ponad 70 mld dolarów (ok. 270 mld złotych). Jednym z efektów działań jest 80 tys. patentów złożonych na całym świecie. W samych Stanach Zjednoczonych firma ich przeszło 10 tys.

Chiński koncern przekazał, że sam szanuje prawa własności intelektualnej i uważa, że powinno się nimi dzielić przez wzajemne licencje lub opłaty. Firma podpisała już ponad 100 umów z głównymi dostawcami technologii informacyjno-komunikacyjnych w Ameryce Północnej, Europie i Azji. W ciągu ostatnich 5 lat koncern zarobił 1,4 mld dolarów (niemal 5,5 mld złotych) z tytułu tych kontraktów. Z drugiej strony sam zapłacił 6 mld dolarów (ponad 23 mld złotych) za korzystanie z czyjejś własności, z czego 80 proc. przypadło firmom z USA.

Sytuację skomentował już Verizon przekonując, że pozew złożony przez Huawei to tylko PR-owa zagrywka. Według amerykańskiego przedsiębiorstwa, skarga jest atakiem nie tylko na niego, ale cały technologiczny ekosystem. Celem chińskiego koncernu jest bowiem nie Verizon, ale każdy kraj lub firma, która się mu sprzeciwi. Poza tym telekom z USA twierdzi, że cała akcja nie ma sensu. | CHIP

WARTO PRZECZYTAĆ:

Huawei oskarża USA o cyberataki i zastraszanie pracowników