Cyfrowa gospodarka nie ruszy bez zaufania

Chen Lifang, wiceprezes ds. korporacyjnych i prezes zarządu Huawei w swoim felietonie zaznacza, że cyfrowa gospodarka będzie wymagać dużego zaufania społecznego. Normy społeczne muszą być powiązane z rozwojem technologicznym.
Cyfrowa gospodarka nie ruszy bez zaufania

COVID-19 rozpędził wiele dziedzin gospodarki

Chen Lifang w zasadzie nie odkrywa Ameryki pisząc, że pandemia mocno przyśpieszyła rozwój wielu dziedzin gospodarki i naszego codziennego życia. Wystrzeliła technologia, do przodu poszła medycyna. Pojawiło się też wiele elementów, które obie te dziedziny połączyły ze sobą. Modelowym tego przykładem było wykorzystanie szybkiej sieci 5G w chińskiej służbie zdrowia.

Wiceprezes ds. korporacyjnych i prezes zarządu Huawei podkreśla jednak, że ten rozwój nie może być niekontrolowany. Zdaniem Lifanga może to mieć negatywny wpływ na dobrostan ludzi oraz naruszać wolności obywatelskie. Dlatego właśnie tak ważne będzie zaufanie.

Kiedy mówię, że liczy się przede wszystkim zaufanie, nie odnoszę się jednak tylko się do zaufania jakim darzą nas partnerzy biznesowi. Skoro żyjemy w czasach, gdy cyfrowe udogodnienia są codziennością nas wszystkich, zaufanie do technologii muszą mieć przede wszystkim użytkownicy. Wzrost zainteresowania zakupami online czy bankowością elektroniczną, wynika z tego, że ludzie wiedzą, że ich cyfrowe portfele są bezpieczne. Świadomość, że dane rozwiązanie jest odpowiednio regulowane, jest ważnym krokiem w kierunku budowy ogólnego, globalnego zaufania do nowoczesnych technologii. Tylko wspólne zasady, które są szeroko rozpowszechnione, na całym świecie mogą pomóc w tym procesie. – pisze Chen Lifang.

Czytaj też: Co nowego przynosi Android 12? Sprawdźcie, czy możecie go zainstalować

Kluczem do rozwoju będą szybko wprowadzane przepisy i nowe standardy

Ten fragment wpisy Chen Lifanga można skierować prosto do polskiego rządu. Pisze on o konieczności współpracy rządów i organów regulacyjnych, w celu szybkiego tworzenia przepisów, które będą oparte o obiektywne kryteria. W przeciwnym wypadku tempo innowacji zacznie spadać.

To szczególnie ważne w Polsce. Przypomnijmy tylko, że zgodnie z unijnymi zobowiązaniami, do końca 2020 toku mieliśmy mieć działającą sieć 5G w dużych miastach oraz znowelizowane Prawo Telekomunikacyjne w oparciu o Europejski Kodeks Łączności Elektronicznej (EKŁE). Tymczasem w najbardziej optymistycznym scenariuszu aukcja częstotliwości sieci 5G skończy się pod koniec roku, a nowe przepisy pojawią się w perspektywie kilku miesięcy. Innowacje wręcz galopują, ale na wstecznym biegu.

Czytaj też: Test obudowy XPG Defender Pro

Chen Lifang poniekąd wbija szpilkę we wszystkie kraje, które w swoich regulacjach zamiast tworzyć przepisy w oparciu o technologiczne standardy, stawiają na przesłanki geopolityczne.

Zaufanie społeczne w świecie dynamicznie zmieniających się technologii trzeba dzisiaj ponadto tworzyć w oparciu o wspólne standardy technicznie. Współczesna gospodarka to sieć naczyń połączonych, gdzie powiązania o charakterze produkcyjnym, technologicznym, handlowym i finansowym są większe niż kiedykolwiek w historii. W kolejnym pokoleniu gospodarka światowa będzie jeszcze bardziej powiązana i jeszcze bardziej cyfrowa, a jej sukces będzie opierał się przede wszystkim na wspólnych standardach technologicznych.– pisze Chen Lifang.

Wiceprezes Huaweia zaznacza przy tym, że sprawiedliwe przepisy sprzyjają uczciwej konkurencji na rynku. A ta napędza rozwój. Idealnym tego przykładem może być Ericsson, który jest przeciwny blokowaniu Huaweia przy budowie sieci 5G w Szwecji. Szwedzka firma zaznacza przy tym, że bez godnej konkurencji rynek nie będzie się tak szybko rozwijać.

Czytaj też: Elektryczna przyszłość Lexusa ujawniona. Poznaliśmy plany marki na EV

Cyfrowa gospodarka, a bezpieczeństwo i cyfrowa suwerenność

Chen Lifang podkreśla znaczenie bezpieczeństwa w rozwoju gospodarki, szczególnie cyfrowej. Firmy i całe państwa muszą zapewnić sobie wzajemne poszanowanie swojej suwerenności cyfrowej i cybernetycznej, strzec prywatności i bezpieczeństwa użytkowników oraz umożliwić przepływu danych w sposób bezpieczny i uporządkowany.

Wiceprezes Huaweia wskazuje, że rozwój i postępująca cyfryzacja, wraz z większą złożonością produktów prowadzą do zacieśnienia współpracy między partnerami gospodarczymi.