Dyski SSD na PCIe 5.0 już z pierwszym kontrolerem. Oto Bravera SC5 od Marvell

Zastanawialiście się może ostatnio nad zakupem dysku SSD na PCIe 4.0? Jeśli tak, to nie mam zamiaru Was zniechęcać, bo w rzeczywistości na kolejny krok na rynku SSDków trochę przyjdzie nam poczekać. Wiedźcie jednak, że już powstał kontroler Bravera SC5 od Marvell dla SSD na PCIe 5.0.
Dyski SSD na PCIe 5.0, Bravera SC5 od Marvell, SSD na PCIe 5.0, kontroler Bravera
Dyski SSD na PCIe 5.0, Bravera SC5 od Marvell, SSD na PCIe 5.0, kontroler Bravera

Firma Marvell ogłosiła dziś swoją nową rodzinę aż 16-kanałowych (obecnie standardem są 8-kanalowe) kontrolerów Bravera SC5, zapowiadając, że zapewniają one niespotykaną wydajność, najlepszą w swojej klasie wydajność i wiodące funkcje bezpieczeństwa. Mowa więc o specjalnym sprzęcie na rynek profesjonalny, ale spokojnie – z czasem również my, zwyczajni zjadacze chleba, doczekamy się tych technologicznych nowinek.

Czytaj też: Ponoć AMD Milan-X zapewni nam procesory X3D. Rewolucja układów nadchodzi

Kontroler Bravera SC5 jest bowiem pierwszym w branży, który może zapewnić rynkowi dyski SSD na PCIe 5.0 ze wsparciem protokołu NVMe 1.4b. W porównaniu do dysków PCIe 4.0 taki skok technologiczny przyczynia się to do przyspieszenia obciążeń i zmniejszenia opóźnień, ale umówmy się, że w naszych domowych komputerach dyski M.2 na PCie 3.0 ciągle wystarczają i to nawet przy wymagających zastosowaniach (via TechPowerUp).

Kontroler Bravera SC5 zapewni byt SSD na PCIe 5.0

Czytaj też: ASUS Chromebook Detachable CM3 to tablet, laptop i notatnik w jednym

Dlatego dyski na PCIe 5.0, kiedy już powstaną, a ich wsparcie zawita na platformy komputerowe, będą przez dłuższy czas domeną w zastosowaniach serwerowych i w centrach danych. Sam w sobie kontroler Bravera SC5 zapewnia tradycyjny zestaw technologii bezpieczeństwa FIPS RoT, czy szyfrowanie AES w 256-bitach, ale to pierwsze kontrolery wyposażone w sprzętowy moduł Elastic SLA Enforcer.

Czytaj też: Blue Microphones już oficjalnie w Polsce, dzięki firmie Logitech

Nowa rodzina kontrolerów SSD firmy Marvell wykorzystuje zaawansowane podejście SoC, aby zapewnić przepustowość do 14 GB/s i 2 miliony IOPS losowego odczytu. Na ich pokładzie nie zabrakło technologii korekcji błędów NANDEdge LDPC piątej generacji, która obsługuje najnowsze technologie 3D NAND Flash, a więc kontrowersyjne kości QLC, TLC i nawet coraz rzadziej stosowane, ale wykorzystywane w formach buforów SLC.