Spójrzcie na laminat karty graficznej DG2 Intela na bazie Xe-HPG

Karty graficzne Intela z górnej półki nadchodzą na rynek wielkimi krokami, a dziś mamy dla Was coś wyjątkowego, bo laminat karty graficznej DG2 i to nie byle jaki, bo akurat flagowego modelu.
laminat karty graficznej DG2 Intela na bazie Xe-HPG, laminat karty graficznej DG2 Intela, DG2 Intela
laminat karty graficznej DG2 Intela na bazie Xe-HPG, laminat karty graficznej DG2 Intela, DG2 Intela

Na sam początek warto rozjaśnić nieco dosyć skomplikowaną kwestię z rozwojem kart graficznych w wykonaniu Intela. Warto bowiem wiedzieć, że obecnie na rynku niektórzy producenci komputerów osobistych otrzymali już możliwość wyposażania swoich komputerów w karty graficzne Intela, ale te z niskiej półki, bo obejmujące Intel Iris Xe, czyli z rdzeniem DG1 opartym na architekturze Xe-LP. Innymi słowy, to taka “integra na laminacie”.

Czytaj też: Sprawdzamy RTX Voice od NVIDIA. Jak poprawić jakość mikrofonu?

Co pokazuje laminat karty graficznej DG2 Intela?

Znacznie ciekawiej robi się już w profesjonalnym segmencie i przy architekturze Intel Xe-HP, ale dziś nie o niej – dziś o przeznaczonej dla graczy Xe-HPG, choć jeśli interesuje Was rynek profesjonalny, kliknijcie tutaj, gdzie rozwijaliśmy kwestię kart Intel Arctic Sound 2T i 1T. Poniżej z kolei możecie zobaczyć naszego głównego bohatera, czyli wspomniany w tytule laminat karty graficznej DG2 Intela na bazie Xe-HPG.

Czytaj też: Jak karty GeForce RTX 3000 LHR kopią kryptowaluty?

Obecnie to tylko próbka inżynieryjna, a przynajmniej to sugeruje nam ogólny wygląd (zielony laminat mówi wszystko), co potwierdza plotka, według której te karty graficzne mają trafić na rynek dopiero w pierwszym kwartale następnego roku. Długo więc jeszcze poczekamy, ale to oczekiwanie do prezentacji może nawet pod koniec tego roku, umilą nam tego typu przecieki. Powyżej widzimy tył zabójczo wręcz długiego laminatu z dwoma 8-pinowymi złączami do zasilania.

Serwis Videocardz postanowił przeprowadzić małe śledztwo co do tego, jak finalnie będzie wyglądać oferta Intela pod kątem kart graficznych ze rdzeniami DG2 na bazie Xe-HPG. Oczekujemy bowiem trzech GPU w różnych wariantach z różną liczbą jednostek wykonawczych i tak też doczekamy się czy to DG2-128, DG2-384 i DG2-512. Okazuje się, że te dwa ostatnie będą posiadały ten sam rdzeń, ale stosownie dostrojony, choć pozwolą na działanie kolejno 6 i 8 modułom pamięci, przekładając się kolejno na 256- i 192-bitową magistralę.

Czytaj też: Informacje o Ryzen 8000 Granite Ridge. To procesory AMD na bazie Zen 5

Ponoć finalnie Intel ma oferować modele o wydajności na poziomie najwydajniejszych obecnie kart NVIDIA i AMD, a po modelach z DG2 o nazwie kodowej Elasti na rynek ma trafić seria modeli z rdzeniami DG3.