Kiedy doczekamy się premiery procesorów AMD Ryzen Threadripper na Zen 3?

Jeden z członków ServeTheHome Forums ma dla nas ciekawe informacje, które ujawniają, kiedy to możemy liczyć na premierę procesorów AMD Ryzen Threadripper na Zen 3, czyli wielki debiut nowej architektury w segmencie HEDT.
premiery procesorów AMD Ryzen Threadripper na Zen 3, Ryzen Threadripper na Zen 3, Threadripper na Zen 3
premiery procesorów AMD Ryzen Threadripper na Zen 3, Ryzen Threadripper na Zen 3, Threadripper na Zen 3

Tak się bowiem składa, że obecna na rynku rodzina Ryzen Threadripper 3000 zarówno w wersji zwyczajnej, jak i Pro, bazuje na architekturze Zen 2, oferując do aż 64 rdzeni fizycznych, 128 linii PCIe 4.0 i ośmiokanałowy kontroler DDR4. To więc ciągle kawałki świetnych procesorów do zastosować stricte profesjonalnych, po które może sięgnąć każdy z nas – o ile ma potrzebę i pokaźny zapas gotówki.

Czytaj też: Jak karty GeForce RTX 3000 LHR kopią kryptowaluty?

Procesory te są już jednak z nami stosunkowo długo (od listopada 2019 roku, pomijając wydanie Pro), dlatego nie bez powodu oczekujemy premiery ich nowej rodziny już na bazie architektury Zen 3. W rzeczywistości jednak ta może być odleglejsza, niż sądzimy, na co wskazuje sama liczba przecieków na ich temat. Te powinny zacząć pojawiać się zwłaszcza po udostępnianiu przez AMD specjalnych aktualizacji mikrokodu dla obecnych na rynku płyt głównych TRX40, a tych jak nie było, tak nadal nie ma.

Kiedy zadebiutują procesory Ryzen Threadripper na Zen 3?

Czytaj też: Informacje o Ryzen 8000 Granite Ridge. To procesory AMD na bazie Zen 5

Wspomniane źródło wskazuje jednak, że procesory Threadripper na architekturze Zen 3 pod kryptonimem “Chagal” nie bez powodu są taką tajemnicą, bo AMD uważa na ewentualność przecieków i dlatego nie udostępnia wielu informacji nawet swoim partnerom. Jednak architektura Zen 3 jest już z nami od prawie ośmiu miesięcy w postaci procesorów Ryzen 5000, więc to chyba najwyższy czas, żeby przenieść ją na rynek profesjonalny.

W rzeczywistości najnowsze plotki wspominają, że premiery procesorów AMD Ryzen Threadripper na Zen 3 doczekamy się prawie dwa lata po premierze rodziny Threadripper 3000, bo AMD ponoć ma ją ogłosić w sierpniu tego roku z planem wprowadzenia ich na rynek dokładnie we wrześniu. Warto wspomnieć, że pokrywa się to z dawnymi przeciekami na ten temat.

Czytaj też: Sprawdzamy RTX Voice od NVIDIA. Jak poprawić jakość mikrofonu?

Wedle dalszych informacji Ryzen Threadripper na Zen 3 będzie dostępne w formie przynajmniej czterech układów z 16, 24, 32 i 64 rdzeniami. Na ten moment nie wiadomo, czy te będą nazywać się Ryzen Threadripper 5000, czy 6000 i jakie dokładnie ulepszenia po stronie tej “namacalnej” specyfikacji przyniosą, pomijając oczywiście wszystkie dobroci z architektury Zen 3.