Obejrzyjcie przeciwrakietowy system Iron Dome w akcji

Nie musieliśmy czekać długo na nagrania, w których to główną rolę gra przeciwrakietowy system Iron Dome w czynnej akcji, czyli podczas zestrzeliwania rakiet. Ten działa już w Izraelu, a w jego opracowaniu znacznie pomogły Stany Zjednoczone.
przeciwrakietowy system Iron Dome
przeciwrakietowy system Iron Dome

Do sieci wpadło przez ostatnie dni sporo materiałów, które to przedstawiają, jak w rzeczywistości sprawdza się izraelski system przeciwrakietowej obrony powietrznej Iron Dome, zestrzeliwujący nadlatujące rakiety wroga. Mowa więc o ciągle trwającym sporze między palestyńską grupą bojowników Hamas a Izraelskimi Siłami Obronnymi, który ostatnio nabrał jeszcze bardziej krwawego charakteru.

Czytaj też: Robot czyszczący myśliwce F-16 już na służbie Sił Powietrznych USA

Jak podaje New York Times, gwałtowna eskalacja tamtejszych sporów nabrała tempa w poniedziałek, kiedy to palestyńscy bojownicy wystrzelili około 1800 rakiet ze Strefy Gazy w izraelskie skupiska ludności cywilnej w tym tygodniu w ciągu ostatnich dni. Komentowanie tego sporu, to temat rzeka, ale przy okazji warto wspomnieć, że Izrael przeprowadził również naloty na Strefę Gazy.

Przeciwrakietowy system Iron Dome miał w tym tygodniu sporo pracy

W tamtym regionie bojowe rakiety (najczęściej byłego Związku Radzieckiego i Chin z czasów zimnej wojny) są wszechobecne po tym, jak wedle doniesień wiele grup bojowych działających na granicach Izraela zainwestowało w nie naprawdę znaczne środki. Te rakiety mają zazwyczaj średnicę od 107 do 122 milimetrów, są proste w swojej budowie, a niszczenie sieją głowicami odłamkowo-burzącymi o wadze do około 4,5 kg.

To te rakiety w ciągu ostatnich dni sprawiły, że w sieci pojawiło się zatrzęsienie nagrań, pokazujących w akcji przeciwrakietowy system Iron Dome. Na niego składa się obecnie całe dziesięć baterii z systemem radarowym (AESA) ELM 2084 i trzema lub czterema wyrzutniami rakiet. Każda z nich jest uzbrojona w maksymalnie 20 rakiet przechwytujących Tamir (łącznie w jednej baterii może być więc nawet 80) w cenie 20000$ każdy.

https://twitter.com/Desert_lion1/status/1392617941410226177

Czytaj też: Pierwszy na świecie silnik Shcramjet może otworzyć furtkę samolotom do 17 Machów

Chociaż w ostatnich dniach Iron Dome okazała się skuteczna od 85 do 90 procent podczas niszczenia wspomnianych rakiet, to wcale nie oznacza to, że jej możliwości są nieograniczone. Jasne, może i po wykryciu nadlatującej salwy rakiet jest w stanie śledzić ich aż 1100 w jednym momencie i zestrzeliwać te, które zagrażają ludności lub kluczowym lokalizacjom.

System przez swoją około 90-procentową skuteczność sam decyduje, czy wysłać do wrogich rakiet dwa pociski w jednym momencie, aby zapewnić możliwie najwyższą pewność na ich zestrzelenie. Możecie to podejrzeć powyżej.