Chiński łazik Zhurong został dostrzeżony z orbity Marsa. Zobaczcie zdjęcia

Kamera HiRISE, która znajduje się na pokładzie Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) uchwyciła chiński łazik Zhurong, który od kilku tygodni przemierza powierzchnię Czerwonej Planety.
Chiński łazik Zhurong został dostrzeżony z orbity Marsa. Zobaczcie zdjęcia

Fotografie wykonano 6 czerwca, około trzech tygodni po tym, jak Zhurong wylądował na Marsie. Pojazd znajduje się na terenie Utopia Planitia, rozległej równiny, która może zawierać pokłady zamarzniętej wody. Zdjęcia trafiły do sieci cztery dni później i można na nich dostrzec zarówno łazik, jak i spadochron wykorzystany do obniżenia jego prędkości podczas opadania na powierzchnię.

Czytaj też: Łazik Curiosity uwiecznił „ziemskie” chmury na Marsie

Ważne wydaje się również to, iż zdjęcia ukazują gładki, stosunkowo płaski obszar Utopia Planitia. Jaśniejsze, zakrzywione struktury są natomiast następstwem wiatrów wiejących w obrębie Marsa. To właśnie one naniosły marsjański pył i drobne skały. Zdjęcia wykonane przez HiRISE pokazują również sprzęt, który pomógł Zhurongowi i jego lądownikowi bezpiecznie dotrzeć na powierzchnię Czerwonej Planety. Poza wspomnianym już spadochronem, warto również zwrócić uwagę na osłonę termiczną i tylną powłokę.

Łazik Zhurong wylądował na powierzchni Marsa przed kilkoma tygodniami

Zhurong stanowi część misji Tianwen-1, która wystartowała w kierunku Marsa w lipcu 2020 roku. Tianwen-1 wykorzystuje też orbiter, który bada Czerwoną Planetę z perspektywy przestrzeni kosmicznej. Służy on również do przekazywania danych między Zhurongiem oraz instrumentami na Ziemi.

Czytaj też: Perseverance zakończył właśnie pierwszy etap swojej marsjańskiej wyprawy

Zhurong zajmie się badaniem cech geologicznych w obrębie strefy lądowania oraz poszukiwaniem zamarzniętego lodu. Jego misja ma trwać co najmniej trzy miesiące. Jednocześnie orbiter Tianwen-1 będzie prowadził swoje badania przez jeden rok marsjański, czyli 687 ziemskich dni. Warto podkreślić, iż zdjęcia zostały wykonane przez Mars Reconnaissance Orbiter, który krąży wokół Marsa od ponad 15 lat. Zajmuje się on badaniem geologii oraz klimatu Czerwonej Planety.