EVGA szykuje płytę AMD. To oznacza, że porzuci ekskluzywność dla Intela

Wygląda na to, że jedna z ciekawszych firm na rynku porzuci ekskluzywność dla Intela, bratając się z najbliższą konkurencją. Wszystko wskazuje bowiem na to, że EVGA szykuje płytę AMD i tak naprawdę nie jest to tajemnicą, dzięki oficjalnemu zwiastunowi.
EVGA szykuje płytę AMD, EVGA AMD, EVGA płyta AMD
EVGA szykuje płytę AMD, EVGA AMD, EVGA płyta AMD

Nie trzeba być specjalnie spostrzegawczym, żeby połączyć poniższy zwiastun w formie nagrania z charakterystycznym dla procesorów Ryzen “znakiem”. To jasne rzucenie nam w twarz informacją, że EVGA szykuje nową, tak naprawdę pierwszą w swojej historii, płytę główną dla platformy AMD po wieloletniej ekskluzywności dla Intela. Nie liczcie jednak na to samo na rynku kart graficznych – na nim EVGA ciągle pozostaje wierna firmie NVIDIA.

Czytaj też: Nadchodzą bezprzewodowe słuchawki Nothing Ear 1 od współzałożyciela OnePlus

Chociaż w przeszłości firma EVGA produkowała płyty główne dla procesorów AMD, to te nie były tak naprawdę wystarczająco czerwone, bo wykorzystywały chipset NVIDII. W praktyce więc, choć wspierały CPU AMD, to nie były pełnoprawnymi płytami głównymi tego producenta. Wkrótce jednak zmieni się to o 180 stopni.

Czytaj też: Przedsprzedaż DDR5 ruszyła. Chętni na moduły TeamGroup Elite?

EVGA szykuje płytę AMD i wiemy nawet jaką

Zwiastun nie bez przyczyny wspomina o “Ciemności” (z ang. Dark), bo w ofercie EVGA znajdziemy tak właśnie nazwane płyty główne. Chociaż więc oficjalnie nie wiadomo, jaki dokładnie model wejdzie w grę, to najpewniej premiera będzie dotyczyć płyty głównej X570 Dark. Na tym EVGA prawdopodobnie jednak nie skończy, choć są to tylko i wyłącznie domysły.

Powyżej możecie podejrzeć to, co EVGA zgotowała w ramach swojej serii Dark na początku tego roku, wykorzystując chipset Intel Z590. Już sam jej wygląd jasno daje do zrozumienia, że płyta EVGA Dark X570S/X570 dla procesorów AMD Ryzen będzie czymś ważnym na rynku, oferując jedną z najbardziej imponujących i efektownych płyt.

Czytaj też: Procesory Xeon Sapphire Rapids z HBM Intela to pewniak

Dla przypomnienia, EVGA Z590 Dark oferuje aż 22-fazową sekcję zasilania, którą chłodzi, ogromny wręcz, miedziany radiator, łączący się z chipsetem poprzez ciepłowód. Zwiększa to powierzchnię chłodzącą, której nie zabrakło też ukrytym pod radiatorem złączom na dyski M.2. Co ciekawe, konstrukcja płyty znacząco różni się od standardowej, bo w jej górnej partii znalazły się dwa sloty na DDR4, a miejsce po prawej od procesora przeznaczono na złącza zasilania (jedno 24-ATX i dwa 8-pinowe).