Grafen kluczem do pojemniejszych dysków HDD. Naukowcy już to wykazali

Naukowcy z University of Cambridge postanowili sprawdzić, w jaki sposób można ulepszyć obecne dyski talerzowe i wiecie co? Daleko nawet nie szukali, bo okazało się, że wystarczy sięgnąć po grafen, aby otworzyć furtkę do pojemniejszych dysków HDD.
Pamiętacie dyski HDD NVMe?
Pamiętacie dyski HDD NVMe?

Na ten moment rozwój dysków talerzowych, czyli HDD znacząco spowolnił, a stare dobre rozwiązania oddały pałeczkę coraz lepszym, tańszym i pojemniejszym nośnikom półprzewodnikowym (SSD). Ostatnio jednak na poletku HDD wydarzyło się całkiem sporo razem z ogłoszeniem Seagate Mach.2 Exos 2X14, czyli najwydajniejszego dysku HDD na świecie.

Czytaj też: Grupa Anonymous bierze na celownik Elona Muska „niszczyciela żyć ludzkich”

Najwydajniejszy dysk HDD, Seagate Mach.2 Exos 2X14

Dla przypomnienia, w tych rewolucyjnych dyskach najważniejszą funkcje pełnią dwie technologie, które sprawiły, że ten HDD działa, jak dwa połączone ze sobą dyski twarde o pojemności 7 TB w standardowej 3,5-calowej obudowie. Jego talerze kręcą się z prędkością tradycyjnych 7200 obrotów na minutę, ale system traktuje już go jako dwa dyski logiczne. Całość dopełnia 256-MB pamięć podręczna i jednoportowy interfejs SAS 12 Gb/s.

Jak grafen umożliwi produkcję pojemniejszych dysków HDD?

W przypadku dysków HDD najważniejszą rolę odgrywają nieustannie obracające się talerze, z których informacje odczytuje i zapisuje fizycznie zmieniająca swoje położenie głowica. Pomimo tego, że ilość talerzy może rosnąć (co skutkuje jedynie większą pojemnością), to nie można tak się bawić w nieskończoność, zarówno przez ograniczenia miejsca w dysku, jak i temperatury. Rozwiązanie? Zastąpienie powłok węglowych talerzy od jednej do czterech warstw grafenu.

Czytaj też: Chia uderza w konsumentów. Firma PNY w strachu zmienia dyski XLR CS3030

Ta pojedyncza warstwa atomów węgla o niewiarygodnych właściwościach umożliwiła znaczną oszczędność miejsca i przewyższała wytrzymałością obecne powłoki węglowe, ograniczając szanse na korozję, czy tarcie. Co jednak najważniejsze, warstwy grafenu pozwoliły zwiększyć temperaturę roboczą, którą osiągał dysk twardy, co odblokowało możliwość zastosowania technologii HAMR (Heat-Assisted Magnetic Recording).

Tej nie można stosować z powłokami węglowymi (przez wyższe temperatury), ale z tymi grafenowymi już tak, jako że podgrzewa ona warstwę zapisu do wyższych temperatur i pozwala na znacznie mniejsze i ściślejsze upakowanie bitów danych, przy jednoczesnym zachowaniu stabilności.

Czytaj też: Nowe informacje o procesorach Ryzen 7000 „Raphael” AMD wyciekły

Połączenie tego z oszczędnością miejsca doprowadziło do możliwości uzyskania aż 10 terabajtów przestrzeni na cal kwadratowy, co stanowi dziesięciokrotny wzrost w porównaniu z dzisiejszymi rozwiązaniami. Pozostaje więc kwestia, kiedy możemy oczekiwać tych pojemniejszych dysków HDD.