Intel XMP 3.0 dla DDR5 już w HWiNFO, czyli jeszcze wyższe taktowania w zasięgu

ComputerBase wychwyciło ważną wzmiankę w ostatniej aktualizacji oprogramowania HWiNFO, która to dotyczy profili Intel XMP 3.0 dla DDR5. Na tym informacje się kończą, ale o samej pamięci operacyjnej nowej generacji wiemy już wystarczająco, żeby upleść z tego małą historię.
Intel XMP 3.0 dla DDR5 już w HWiNFO, Intel XMP 3.0 dla DDR5
Intel XMP 3.0 dla DDR5 już w HWiNFO, Intel XMP 3.0 dla DDR5

Intel Extreme Memory Profile (XMP) towarzyszą nam już od dłuższego czasu i wcale nie są dostępne tylko dla DDR4, bo DDR3 również mogły skorzystać z tego dodatku. To nic innego, jak specjalne predefiniowane i z góry określone ustawienia modułów pamięci, które wpływają przede wszystkim na ich taktowanie, opóźnienia i napięcie. Zwyczajnie profile XMP podkręcają je, pozwalając uzyskać jeszcze wyższą wydajność.

Czytaj też: Specyfikacja Ryzen V3000 od AMD wyciekła. Co zaoferują układy Embedded?

Co ciekawe, choć Intel wspomina o takim podkręcaniu pamięci ponad tradycyjny poziom SPD i sam je tworzy, to jeśli przy ewentualnej usterce po stronie procesora serwis wykryje, że CPU musiało współpracować z niezalecanymi poziomami taktowania DDR, może nawet nie uznać Wam gwarancji. Potraktujcie to oczywiście tylko jako ciekawostkę, a dla uspokojenia głosów fanatyków muszę wspomnieć, że podobną politykę stosuje też AMD.

Profile Intel XMP 3.0 dla DDR5 już powstają, zwiastując kolejne problemy z gwarancją

Brzmi to dziwnie, jako że XMP reklamuje sam Intel, producenci pamięci i nawet płyt głównych, ale tak to już jest i rozpowszechnienie się DDR5 wcale na to nie wpłynie. Intel w przypadku RAM nowej generacji zapewni nam profile XMP 3.0, a jako że widzieliśmy już wiele zestawów DDR5 wprowadzonych w ciągu ostatnich kilku tygodni, mamy pewne wyobrażenie, jak XMP 3.0 wpłynie na ich taktowanie.

Czytaj też: Tajemnicza karta graficzna AMD Radeon P120 ITX z zestawu DeskMini ASRocka

Według oficjalnej specyfikacji JEDEC pamięć DDR5 osiągnie prędkość do 6400 MT/s (MHz) zgodnie z oficjalnymi specyfikacjami. Profile XMP mogą rozszerzyć ten zakres do przedziału 7200-8400 MHz, choć to tylko będzie początek, bo niektórzy producenci DDR5 już ogłosili, że pracują nad zestawami do podkręcania DDR5 w zakresie od 7200 MHz do 10000 MHz. To oczywiście ogromny przeskok ze standardowego 2133 MHz, jakie były dostępne przy premierze DDR4, ale to nie koniec zalet przejścia na DDR5.

Czytaj też: FidelityFX Super Resolution AMD oficjalnie. Ponad dwa razy więcej FPS dla wielu

Na ten temat rozpisywaliśmy się jednak już wiele razy, dlatego odeślę Was tutaj, tutaj i tutaj, gdzie poznacie szczegóły na temat innowacyjnego systemu zasilania DDR5 oraz wszystkich nowinek, jakie wprowadzą.