Nowe obiektywy makro Nikon Z. Szkła kompaktowe w drodze

Nikon zaprezentował dwa nowe obiektywy makro Nikon Z. Firma pochwaliła się również postępem prac nad kompaktowymi obiektywami, również z mocowaniem Nikon Z.
Nowe obiektywy makro Nikon Z. Szkła kompaktowe w drodze

Obiektywy makro Nikon Z – 105 mm F/2.8 i 50 mm F/2.8

Wśród obiektywów Nikon Z nie było do tej pory szkieł przeznaczonych do makrofotografii. Nikon postawił na klasyczne rozwiązania i zaprezentował obiektywy Nikkor Z MC 105mm F/2.8 VR S oraz Nikkor Z MC 50mm F/2.8.

Czytaj też: Canon EOS 6D Mark II – po co mi dzisiaj stara lustrzanka?

Pierwsze oferuje odwzorowanie 1:1. Jest wyposażony w 9-listkową przysłonę, ma powłokę przeciwodblaskową ARNEO oraz powłokę nanokrystaliczną, która odpowiada za redukcję flar i refleksów. Minimalna odległość ostrzenia wynosi 29 cm, a ogranicznik ustawiania ostrości działa w zakresie 29 – 50 cm. Pojawiła się też funkcja odwrócenia kierunku obrotu pierścienia ostrości. Nikon chwali się wyeliminowaniem efektu oddychania autofocusu, co ma mieć przełożenie na lepsze efekty w trakcie nagrywania filmów. Cała konstrukcja jest uszczelniona, a obiektyw wykorzystuje filtry o średnicy 62mm. Obiektyw ma 140mm długości i waży ok 630 gramów.

Obiektyw 50mm F/2.8 oferuje odwzorowanie 1:4, 1:2 lub 1:1, o czym informują oznaczenia skali odwzorowania. Ostrość ustawimy od 16 cm od matrycy, co daje przełożenie na zaledwie 5,6 cm od fotografowanego obiektu. Na obiektywie znajdziemy pierścień sterujący, którym można ustawić przysłonę, czułośc ISO lub inne zdefiniowane parametry. Mamy też przełącznik pracy autofocusu. Przednią soczewkę obiektywu chroni powłoka fluorowa opracowania przez Nikona. Tutaj również nie zabrakło uszczelnień konstrukcji. Obiektyw ma 66mm i wazy 260 gramów.

Nie znamy jeszcze polskich cen obiektywów, natomiast w USA wariant 50 mm został wyceniony na 649,95 dolarów, a 105 mm na 999,95 dolarów.

Czytaj też: Plus zwróci pieniądze za SMS Premium

Kompaktowe obiektywy Nikkor Z są w drodze

Ostatnio coraz więcej firm stawia na kompaktowe obiektywy. Swoje propozycje pokazał m.in. Sony. Nikon chce dołączyć do tego grona i pracuje nad dwoma obiektywami – Nikkor Z 28mm f/2.8 i Nikkor Z 40mm f/2, które będą przeznaczone do pełnoklatkowych aparatów FX.

Oba szkła zobaczymy jeszcze w tym roku.