Premiera BMW 4 Gran Coupe 2022. Szykujcie się na wielkie nery

Już w listopadzie ruszy sprzedaż drugiej generacji BMW 4 Gran Coupe, która dziś zaliczyła swoją wielką premierę. Pytanie tylko, jak wiele osób sięgnie po to cacko i czy BMW nie czeka kolejna “walka o swoje”, bo w nowym Gran Coupe BMW znalazły się osławione nery.
Premiera BMW 4 Gran Coupe 2022, BMW 4 Gran Coupe 2022, BMW 4 Gran Coupe
Premiera BMW 4 Gran Coupe 2022, BMW 4 Gran Coupe 2022, BMW 4 Gran Coupe

Te pojawiły się po raz pierwszy w BMW serii 3 i 4 nowej generacji, więc mogliśmy być pewni, że te same wertykalnie montowane, wielkie kratki chłodnicy, nazywane prześmiewczo “nerkami”, trafią też do nowego BMW 4 Gran Coupe. Ten zastępuje model z 2014 roku, który to wypełnił niszę na rynku, plasując się między wariantami GC Serii 3 oraz czwartej i oferując jednocześnie interesujące połączenie luksusu i praktycznego sznytu. BMW ma więc ogromną nadzieję, że powtórzy ten sukces nową generacją.

Czytaj też: Zwiastun Lotus Emira. Nadchodzi ostatni spalinowy samochód marki

Zwłaszcza że BMW 4 Gran Coupe 2022 drugiej generacji względem poprzednika może pochwalić się lepszą dynamiką ze współczynnikiem Cx zredukowanym do 0,26, większą liczbą funkcji i bardziej nowoczesną konstrukcją. Innymi słowy, zyskuje to, co mógł zyskać samochód po siedmiu latach na rynku, czerpiąc teraz pełnymi garściami zarówno z nowych technologii, jak i designu BMW, które jednocześnie nie odeszło od korzeni.

Co zaoferuje BMW 4 Gran Coupe 2022?

Nowe BMW serii 4 Gran Coupe może pochwalić się wyraźnie większą ilością miejsca i praktyczności, jako że wymiary zewnętrzne zostały powiększone o 143 mm długości, 27 mm szerokości i 53 mm wysokości, zwiększając przy tym rozstaw osi o 46 mm. Miły gest, jak na obecność czterech drzwi i pięciu pełnowymiarowych siedzeń, za którymi znajduje się całe 470 lub 1290 litrów w bagażniku.

Czytaj też: Elektryczny Renault Megane na zdjęciach. Mamy też szczegóły napędu

Po stronie napędu można docenić technologię łagodnej hybrydy na bazie 48-woltowego alternatora, który dorzuca do układu 11 dodatkowych koni. Co najważniejsze, optymalizuje ona szybkość reakcji i wydajność 6‑cylindrowego rzędowego silnika benzynowego o mocy 374 koni mechanicznych lub 4-cylindrowego silnika wysokoprężnego (maksymalnie 190 KM). W podstawowym wydaniu BMW 430i GC będzie oferowało jednak 2-litrowy, czterocylindrowy silnik o mocy 258 KM i 400 Nm momentu obrotowego.

Bez względu na wybór wszystkie silniki oferowane są standardowo z 8-stopniową skrzynią Steptronic z opcjonalną sportową skrzynią, która jest obecna w BMW M440i xDrive Gran Coupé z łopatkami zmiany biegów na kierownicy. W tym wydaniu nowe BMW dobija do setki w 4,4 sekundy.

Czytaj też: Bugatti Chiron Super Sport zaprezentowany. Super Sport 300+ się chowa

Kończąc już podsumowanie premiery, warto wspomnieć, że wewnątrz BMW 4 Gran Coupe 2022 posiada Live Cockpit z iDrive 7.0, czyli konfigurację, która obejmuje centralny ekran dotykowy o przekątnej 10,3 cala i 12,3-calowy cyfrowy zestaw wskaźników.