SoC Samsunga z grafiką RDNA2 od AMD nadchodzi wielkimi krokami

Na targach Computex 2021, AMD ujawniło kilka szczegółów na temat swojej współpracy z firmą Samsung i choć konkretów nie mamy, to teraz wyciekły na ten temat arcyważne informacje. Wedle nich, nie będzie to jakaś tam drobna współpraca, a taka, której owocem będzie SoC Samsunga z grafiką RDNA2 od AMD.
SoC Samsunga z grafiką RDNA2 od AMD
SoC Samsunga z grafiką RDNA2 od AMD

Wcześniej uważaliśmy, że tego typu współpraca nie może pójść aż tak daleko. Trudno się jednak temu dziwić, jako że firmy nie są ze sobą aż tak blisko od długiego czasu. Przed kilkunastoma dniami wierzyliśmy, że układy Exynos SoC Samsunga sięgną „tylko” po funkcje, które zapewniła technologia RDNA2. Podkreśliliśmy jednak, że firma zaskoczy nas, jeśli nowe Exynosy będą posiadać rdzenie graficzne na bazie RDNA2.

Czytaj też: Kolejne oddziały Armii USA otrzymają kieszonkowe drony Black Hornet 3

A tutaj proszę, wcale nie będzie to zwyczajna wymiana własności intelektualnej w postaci wyłącznie funkcji czy technologii. AMD wspólnie z Samsungiem stworzyli częściowo niestandardowe układy, które miały zadebiutować już w czerwcu, ale ponoć ich debiut został przesunięty na lipiec. Wcześniej Samsung potwierdził, że jego następny SoC będzie flagowym modelem rodziny Exynos.

Co do jednego jesteśmy pewni – SoC Samsunga z grafiką RDNA2 będzie wyjątkowy

Dla przypomnienia Exynos SoC to wewnętrzne układy firmy Samsung przeznaczone głównie do smartfonów firmy, choć ta ostatnio zaskoczyła świat, stawiając na konkurencyjny układ Qualcomm Snapdragon. Wygląda na to, że te układy staną się na rynku jeszcze bardziej znaczące, kiedy nowy flagowy Exynos SoC oparty na RDNA2 najpewniej zostanie wprowadzony globalnie. Zwłaszcza, jeśli okaże się sukcesem pod kątem wydajności graficznej, która zyskuje na znaczeniu w branży mobilnej nie tylko przez gry, ale też złożony interfejs.

Czytaj też: Recenzja Huawei MateBook 14 2021. Gdy 13 cali to za mało

Wspomniany przeciek z Twittera nie podaje powodu tego opóźnienia ani nie potwierdza, jak szybko ten SoC Exynos ze rdzeniem graficznym na bazie architektury RDNA2 zostanie wprowadzony na rynek. Powszechnie uważa się jednak, że kolejny flagowy telefon z serii Galaxy S może już być wyposażony w ten chipset.

Czytaj też: Premiera GeForce RTX 3090 KUDAN. Oto karta graficzna za 20000 zł… i to MSRP

Wedle informacji od AMD, będzie on wspierał ray tracing oraz cieniowanie o zmiennej częstotliwości, zapewniając kolejno lepsze efekty wizualne i wyższą energooszczędność. Specyfikacja pozostaje nieznana, ale czekamy na jej ujawnienie z wypiekami na twarzy. Nie tylko dlatego, że to AMD spróbuje podbić nieznany dotąd rynek smartfonowych SoC, ale też dlatego, że obiecująca architektura RDNA2 stanowi już podstawę dla konsol nowej generacji i kart Radeon RX 6000.