Karty GeForce RTX 30 SUPER na horyzoncie. Nie cieszcie się jednak przedwcześnie

Wedle informatora @greymon55 już w przyszłym roku firma NVIDIA ma wrzucić na rynek nowe karty GeForce RTX 30 SUPER w serii mobilnej. Chociaż jedna jaskółka wiosny nie czyni, to tego typu informacje pokrywają się z wcześniejszymi plotkami, a nawet wyciekiem od firmy Lenovo.
Karty GeForce RTX 30 SUPER, GeForce RTX 30 SUPER, RTX 30 SUPER
Karty GeForce RTX 30 SUPER, GeForce RTX 30 SUPER, RTX 30 SUPER

Dla przypomnienia firma Lenovo w zeszłym miesiącu wspomniała w swoich planach o laptopie do gier w postaci modelu ThinkPad X1 Extreme G4. W nim ponoć mają znaleźć się dwie niewydane jeszcze i niczym niepotwierdzone karty graficzne GeForce RTX 3070 SUPER lub GeForce RTX 3080 SUPER. Ta pierwsza wzmianka o modelach Super ujawniła też, że konfiguracje pamięci, wedle których modele GeForce RTX 30 SUPER zachowają te same rozmiary pamięci, co modele oparte na GA104, czyli 8 GB lub 16 GB GDDR6.

Czytaj też: 20-rdzeniowy procesor Intel Sapphire Rapids w Geekbench

Czym będą mobilne karty GeForce RTX 30 SUPER?

Niestety RTX 30 SUPER są na ten moment jedną wielką niewiadomą i to z rodzaju tych interesujących, bo z jednej strony ograniczą się ponoć tylko do rynku mobilnego, a z drugiej mogą nie mieć miejsca na ulepszenia. Idealnym przykładem tego jest obecna wersja mobilnego RTX 3080, który posiada w pełni odblokowany rdzeń GA104. Jak więc NVIDIA go “usuperowi”?

https://twitter.com/greymon55/status/1412657481843576832

Odpowiedź na to może przynieść inna plotka od @kopite7kimi, wedle której NVIDIA pracuje już nad procesorem graficznym GA103 na bazie architektury Turing. Status tego GPU jest jednak niejasny, ponieważ sam informator nie był pewny, że nadal istnieje i czy nie został zwyczajnie anulowany.

Czytaj też: Pierwsze polecane chłodzenia dla procesorów Intel Alder Lake-S

Teraz potwierdzenie serii RTX 30 Super zdaje się potwierdzać jego istnienie, bo wtedy RTX 3080 SUPER z GA103 miałby jeszcze więcej rdzeni CUDA i może nawet ograniczył się wyłącznie do segmentu mobilnego. Są też szanse, że znalazłby się też na pokładzie RTX 3070 SUPER, ale na ten moment to tylko wróżenie z fusów.

Czytaj też: JPEG XL zmniejszy ruch w światowym Internecie aż o 25-30%

Dobrze byłoby, żeby rodzina SUPER przyniosła zwłaszcza w tańszych modelach więcej pamięci VRAM i sięgnęła po ulepszony proces technologiczny, aby obniżyć TDP i zwiększyć taktowanie. Dobrze byłoby też dostać odpowiedniki SUPER na rynku desktopowym i może na ten moment się na to nie zapowiada, ale jako że “przeciekowa machina” dopiero ruszyła, wkrótce może dowiemy się więcej nieoficjalnych szczegółów.