Komputery w kosmosie mogłyby zwiększyć naszą wiedzę na temat Ziemi

Firma Spiral Blue umieściła dwa komputery Space Edge Zero na niskiej orbicie okołoziemskiej. Autorzy pomysłu sądzą, że ich technologia mogłaby zapewnić szereg korzyści.
Komputery w kosmosie mogłyby zwiększyć naszą wiedzę na temat Ziemi

Wlicza się w to między innymi automatyczne śledzenie zagubionych statków, odnajdywanie zaginionych samolotów czy też możliwość powszechnego korzystania z obrazów satelitarnych.

Czytaj też: Sztuczne satelity mogą pomóc w obronie Ziemi przed asteroidami

Co ciekawe, jedną z najważniejszych ról w tym przedsięwzięciu odegrał Jetson Nano, chip stworzony przez Nvidię. Komputery są zdolne do uruchomienia złożonych algorytmów opartych na sztucznej inteligencji. Urządzenia są przy tym stosunkowo tanie, bo kosztują 120 dolarów i mają wymiary wynoszące zaledwie 7 na 4,5 centymetra. Warto mieć na uwadze, że w realizacji pomysłu wzięła polska firma SatRevolution, która zajmuje się tworzeniem tzw. cubesatów.

Przetwarzanie w kosmosie obrazów ukazujących Ziemię nie było wcześniej możliwe ze względu na ograniczenia technologiczne. Komputery w przestrzeni kosmicznej są wystawione na kontakt z promieniowaniem, a jakby tego było mało, podlegają też działaniu ciśnienia oraz bardzo niestabilnych temperatur, wynoszących od plus 60 do minus 160 stopni Celsjusza.

Komputery w kosmosie mogłyby zrewolucjonizować badania z perspektywy satelitów

Kiedy już SatRevolution skończy projektowanie, a Spiral Blue odpowiednio przetestuje własne technologie, zostaną przeprowadzone badania oceniające skuteczność ochrony przed promieniowaniem kosmicznym. Jak przekonuje Taofiq Huq, jeśli uda się znacząco zwiększyć pojemność satelitów i skutecznie rozłożyć koszty początkowe, to przedstawiona technologia mogłaby być naprawdę tania.

Czytaj też: Nowy satelita Sił Kosmicznych USA skorzystał z podwózki samolotu

Aplikacja tworzona przez Spiral Blue mogłaby pomóc w przypadku poszukiwania zaginionych samolotów. Oprogramowanie nie tylko uwieczniałoby poszczególne pojazdy, ale też przesyłało do systemu poświęcone im informacje. Spiral Blue planuje wysłać następny ładunek w kosmos w grudniu tego roku, zbliżając się do ustalonego celu.