Co czeka mobilne karty graficzne AMD oraz NVIDIA w 2022 roku?

Obecnie na rynku laptopów dla graczy króluje NVIDIA, która ewidentnie lepiej zadbała o mobilne karty graficzne zarówno pod kątem dostępności, jak i elastyczności modeli pod kątem TGP. Jednak na tym firma nie skończy, zmuszając do reakcji konkurencję, co daje nikłą nadzieję, że mobilne karty graficzne AMD wreszcie staną się powszechne.
karty Radeon RX 6700M, RX 6700M, Radeon RX 6700M
karty Radeon RX 6700M, RX 6700M, Radeon RX 6700M

W Polsce szanse kupienia laptopa z kartą Radeon RX 6000M są jeśli nie zerowe, to zdecydowanie bliskie zeru. AMD wprawdzie ujawniło w czerwcu swoje mobilne karty graficzne w postaci trzech modeli (Radeon RX 6800M, RX 6700M i RX 6600M), ale tak jakby zapomniało zapewnić im producentom, co tyczy się nawet USA. Tam laptopy z RX 6800M dręczy niska dostępność, a modele z RX 6700M nawet nie doczekały się rynkowej premiery.

Czytaj też: Znamy rok premiery Zen4 i RDNA3 AMD. Co już wiadomo?

Mobilne karty graficzne AMD oraz NVIDIA doczekają się odświeżenia na początku 2022 roku

Oferta NVIDIA ma się pod tym kątem znacznie lepiej, ale są szanse, że w obu przypadkach sytuacja poprawi się już na początku następnego roku. Od pewnego czasu wspomina się, że NVIDIA szykuje odświeżenie swoich kart w formie modeli SUPER, a dziś to samo źródło, Greymon55 na swoim Twitterze stwierdził, że również AMD szykuje się do odświeżenia swoich mobilnych kart graficznych. Będzie to swoista odpowiedź na ruch ze strony rywala.

https://twitter.com/greymon55/status/1420218164089004036

Możemy tradycyjnie oczekiwać, że zarówno nowe modele w serii GeForce RTX 30 SUPER, jak i odświeżone AMD Radeon RX 6000M zapewnią niewielki wzrost wydajności i efektywności energetycznej. Niestety na temat tych drugich nie wiemy zbyt wiele, a nawet spekulowanie o ich ulepszeniu względem podstawowych modeli jest trudne. Te karty są bowiem nowe na rynku i jedyne, po co może sięgnąć AMD, to po wyższe taktowania rdzenia i pamięci, a w skrajnych przypadkach bardzo ograniczony flagowy rdzeń Navi 21.

Czytaj też: AMD potwierdziło stan Instinct MI200, czyli pierwszego GPU MCM

Mobilne karty graficzne Radeon RX 6000M od AMD, Radeon RX 6000M, karty graficzne Radeon RX 6000M, mobilne Radeon RX 6000M, AMD Radeon RX 6000M

NVIDIA ma z kolei lepszy plan na swoje mobilne karty graficzne, bo obecna seria RTX 3000 posiada kilka luk dla ulepszeń m.in. pod kątem pokładu pamięci. Jednak firma może pójść dalej, sięgając po 6 nm proces technologiczny TSMC, co bezpośrednio odbije się na wyższych taktowaniach i niższym poborze energii. Dodatkowo NVIDIA ponoć po prostu stworzy nowy rdzeń graficzny GA103, który przewyższyłby obecnego mobilnego flagowca w postaci GA104. Więcej o tym przeczytacie w naszym poprzednim wpisie.

Czytaj też: Apple chce sprzedać ponad 100 mln iPhone’ów 13? Mają rozmach

Wedle plotek i spekulacji mobilne karty graficzne AMD oraz NVIDIA obecnej generacji doczekają się odświeżenia na początku przyszłego roku. Trafią z kolei do laptopów z nowymi procesorami Intel Alder Lake-P oraz znanymi nam APU AMD Rembrandt, ale wtedy na rynku mobilnych dedykowanych kart może zrobić się ciasno przez ewentualne modele od Intela.