Pedestrian Defense ukarze Was za lekkomyślność na elektrycznych hulajnogach

Ufundowana przez MIT w 2013 roku amerykańska firma Superpedestrian jest znana głównie ze swoich elektrycznych hulajnóg Link i poczynań w sferze mobilności elektrycznej pod kątem bezpieczeństwa. Ogłoszony właśnie system Pedestrian Defense jest kolejnym potwierdzeniem opinii, że ta firma to “Volvo wśród e-hulajnóg”.
Pedestrian Defense, elektrycznych hulajnogach, Superpedestrian
Pedestrian Defense, elektrycznych hulajnogach, Superpedestrian

Superpedestrian oferuje swoje hulajnogi elektryczne Link w formie sharingu w ponad 40 miastach na całym świecie. W Polsce jeszcze nie możemy sprawdzić tego, co ma do zaoferowania. Szkoda, bo może dzięki hulajnogom Link nie narzekałoby się aż tak bardzo na ich użytkowników, a prawo związane z mikroelektromobilnością nie zostałoby ostatnio zaostrzone.

Czytaj też: Elektryczny rower Ultima łączy w sobie głośniki i kamerę

System Pedestrian Defense walczy z nieodpowiednim wykorzystaniem hulajnóg elektrycznych, nagradzając jednych i karząc drugich

Chyba nie skrzywdzę nikogo, wspominając, że część użytkowników korzystających z usług udostępniania e-hulejnóg jeździ na nich intencjonalnie nieodpowiedzialnie. Dlatego Superpedestrian stworzył specjalny system Pedestrian Defense, który jest w stanie wykryć, kiedy elektryczna hulajnoga jest wykorzystywana w niewłaściwy sposób albo kiedy użytkownik łamie prawo. Co być może najlepsze, system nagradza tych, którzy jeżdżą bezpiecznie rabatem na przyszłe wypożyczenia i z czasem blokuje zupełnie dostęp do aplikacji tym drugim.

Czytaj też: Elektryczny rower RadRover 6 Plus, to kompleksowe ulepszenie RadRover 5

Pedestrian Defense jest już integrowany z elektrycznymi hulajnogami Link i wykorzystuje do działania technologię Super Fusion, opracowaną przez kalifornijską firmę mobilną Navmatic, która została przejęta przez Superpedestrian w zeszłym miesiącu. Niestety szczegółów na temat działania systemu nie znamy, więc musi nam wystarczyć tylko tyle, że Super Fusion wykorzystuje dane GPS i te z czujnika wbudowanego w hulajnogę, takimi jak prędkość i orientacja.

Wbudowany w hulajnogi mikroprocesor wykorzystuje algorytmy oparte na uczeniu maszynowym do analizy wszystkich tych informacji w czasie rzeczywistym. Jest w stanie dokładnie określić, w którym dokładnie miejscu hulajnoga znajduje się na ulicy i jak jest używana. Jeśli Pedestrian Defense wykryje nieprawidłowości, zacznie zmniejszać prędkość hulajnogi, a nawet ją zatrzyma, kiedy np. użytkownik jedzie po chodniku, agresywnie skręca lub wielokrotnie gwałtownie hamuje.

Czytaj też: Nowe elektryczne rowery Greyp T5 są niczym SUVy w świecie eBike

Oczywiście Pedestrian Defense zapewnia też bezpośrednie informacje użytkownikowi czy to za pomocą migających świateł, sygnałów dźwiękowych, czy powiadomieniach w aplikacji na smartfona, która to zapewnia też stosowny raport, podsumowujący jazdę. Ponoć system jest też w stanie ostrzegać użytkowników, kiedy pozostawią hulajnogę e nieodpowiednim miejscu, a zebrane informacje mogą być na bieżąco podsumowane władzom miasta.