Premiera Kia Ceed 2022. Powiew świeżości w segmencie C

W zatłoczonym segmencie C, gdzie Volkswagen Golf jest panującym od lat królem, odświeżenie Kia Ceed 2022 zapewni południowokoreańskiej firmie nowy potencjał do podboju rynku. Pozostaje tylko pytanie, czy zmiany, jakich doczekał się Ceed na 2022 rok modelowy wystarczą, aby zrobić z tego modelu coś konkurencyjnego. 
Premiera Kia Ceed 2022,Ceed 2022, premiera Ceed 2022, Kia Ceed, odświeżenie Ceed
Premiera Kia Ceed 2022,Ceed 2022, premiera Ceed 2022, Kia Ceed, odświeżenie Ceed

Co nowego w odświeżeniu Kia Ceed 2022?

Odświeżenie zaliczył Ceed 2022 w wersji hatchback, kombi i Proceed, których produkcja ruszy w sierpniu w fabryce w Żylinie na Słowacji przed rozpoczęciem dostaw do klientów w czwartym kwartale. Crossoverowe wydanie XCreed najpewniej otrzyma podobne poniżej opisane zmiany w pewnym momencie w przyszłym roku.

Czytaj też: Premiera Hyundai Elantra N 2022. Agresywny sportowy sedan już z nami

Tradycyjnie zacznijmy od zmian nadwozia, bo tych jest znacznie więcej względem tego, co poczyniono wewnątrz. Łatwo zauważyć znacznie przeprojektowaną maskownicę chłodnicy z wyraźnymi metalicznymi akcentami, która w wersji hybrydowej PHEV stanowi znacznie bardziej zamkniętą konstrukcję. Po bokach maskownicy znalazły się również nowe reflektory, które porzuciły czteropunktową konfigurację LED na rzecz trzech elementów w kształcie spłaszczonych grotów strzał służących jako światła do jazdy dziennej.

Kia poprawiła również wygląd obu zderzaków, choć ten przedni doczekał się największych zmian, sięgając po wykończone na błysk czarne wykończenie, które służy jako wizualne przedłużenie sztucznych wlotów powietrza. Dopełnieniem zmian są nowe 17- i 18-calowe felgi aluminiowe oraz cztery świeżutka kolory nadwozia: Experience Green, Yucca Steel Grey, Machined Bronze i Lemon Splash.Sięgnięcie po Ceed w wersji GT-Line lub flagowej, pełnoprawnej GT dorzuci do miksu odnowione tylne dynamiczne światła z co najmniej 48 diodami LED. 

Czytaj też: Debiut Opel Astra 2022. Co przyniosła nowa generacja kultowemu modelowi?

Wewnątrz z kolei modyfikacje są mniej widoczne, bo Kia już wcześniej zadbała o stosowne cyfrowe zaplecze, dodając do wcześniejszej wersji 12,3-calowy cyfrowy zestaw wskaźników połączony z 10,25-calowym ekranem dotykowym. Te występują bez zmian w odświeżonej Creed, która teraz ma do wyboru pięć opcji tapicerki (dorzucono trzy nowe) wraz z nowo zaprojektowaną gałką zmiany biegów dla wersji GT-Line i GT. Dodatkowo ten model otrzymał bezprzewodową funkcję Apple CarPlay i Android Auto, a także port ładowania USB w konsoli środkowej dla pasażerów z tyłu. Dostępne są podgrzewane przednie i tylne siedzenia, dwustrefowa automatyczna klimatyzacja i ośmiogłośnikowy system JBL.

Układy napędowe Kia Ceed 2022 

Odświeżona Kia Ceed 2022 nie zaskoczyła opcjami napędowymi. Oferta rozpoczyna się od turbodoładowanego trzycylindrowego silnika benzynowego o pojemności 1 litra i mocy 120 koni mechanicznych. Ten jest wyposażony w siedmiobiegową, dwusprzęgłową automatyczną skrzynię biegów i korzysta z 48-woltowego systemu łagodnej hybrydy, aby zmniejszyć zużycie paliwa i emisję. Ten sam silnik występuje z konfiguracji z LPG (100 KM) i w 1,6-litrowej wersji diesla o mocy 136 KM.

Czytaj też: Solarny Lightyear One zaoferował rekordowy zasięg na 60 kWh akumulatorze

Fani wyższej mocy będą musieli zdecydować się na 1,5-litrowy silnik benzynowy o mocy 160 KM. Na najwięcej mogą liczyć kupujący wersje GT, gdzie 1,6-litrowy wariant generuje 204 KM i jest połączony wyłącznie z siedmiobiegowym DCT (dwusprzegłowym automatem). W wersji kombi Ceed 2022 może sięgnąć po hybrydowy układ napędowy typu plug-in, który łączy 1,6-litrowy silnik GDI z silnikiem elektrycznym o mocy 44,5 kW, akumulatorem litowo-polimerowym o pojemności 8,9 kWh i sześciobiegowym DCT. Kombi PHEV oferuje łączną moc 141 KM i 265 Nm momentu obrotowego, a pod kątem zasięgu zapewnia 58 km w trybie EV.