Znamy rok premiery Zen4 i RDNA3 AMD. Co już wiadomo?

Podczas podsumowania zarobków w II kwartale bieżącego roku CEO AMD, Dr. Lisa Su, potwierdziła, kiedy architektura Zen4 i RDNA3 zadebiutuje na rynku. Innymi słowy, poznaliśmy rok, kiedy AMD zrewolucjonizuje segment CPU i GPU.
rok premiery Zen4 i RDNA3 AMD, AMD, Zen4, RDNA3,
rok premiery Zen4 i RDNA3 AMD, AMD, Zen4, RDNA3,

Dr. Lisa Su, piastująca od lat stanowisko prezesa AMD, powiedziała bez ogródek, że firma jest na dobrej drodze do ujawnienia swoich produktów nowej generacji w 2022 roku. W grę mają wejść zarówno procesory na bazie architektury Zen4, jak i karty ze rdzeniami graficznymi opartymi na RDNA3.

Czytaj też: Nowe procesory Intel Xeon E-2300 Rocket Lake wyciekły

W obu przypadkach w grę wchodzi więc przeskok z Zen3 i RDNA2, ale pod tym “skokiem” kryje się znacznie więcej. W tym przypadku przejście z architektury na architekturę zaowocuje nie tylko ulepszeniami i poprawkami, ale też zupełnie nowym podejściem projektowym.

Procesory Ryzen 7000 na Zen4

Na temat nowej generacji procesorów AMD wiemy już całkiem sporo, a wedle przecieków ich premiera będzie miała miejsce w drugiej połowie 2022 roku. Wcześniej, bo pod koniec obecnego, doczekamy się ponoć układów Zen3+ lub Zen3 3D V-Cache, co sugeruje, że za rok w grę wejdą układy z serii Ryzen 7000 pod nazwą kodową Raphael. Obok nich zadebiutują też procesory EPYC 7004 (Genoa) oraz APU (Phoenix) z iGPU na bazie RDNA2, a nie starego GCN.

Czytaj też: Intel ogłasza nowe procesy technologiczne. Koniec nanometrów

Architektura Zen4 zostanie sparowana z procesem technologicznym 5 nm, a same procesory Ryzen 7000 będą wymagać do działania nowej podstawki AM5 i gniazda LGA, a nie PGA. Nowa platforma ponoć zachowa znane nam rozmiary, wprowadzi kompatybilność z DDR5 i pozostanie z nami na kilka kolejnych lat.

Karty graficzne Radeon RX 7000 na RDNA3

W 2022 roku doczekamy się też premiery nowej generacji GPU, ale dokładnej daty nie znamy. Wiemy jednak, że ponoć AMD we flagowych rdzeniach (Navi 31 i Navi 32) skorzysta z podejścia MCM, łączącego dwie matryce (5 nm i 6 nm) w jednym pakiecie.

Informacje o Navi 31, potencjalnym Radeonie RX 7900 XT, Navi 31, Radon RX 7900 XT

Czytaj też: Apple chce sprzedać ponad 100 mln iPhone’ów 13? Mają rozmach

Słabsze rdzenie (Navi 33 i Navi 34) mają ponoć pozostać przy monolitycznej strukturze, ale więcej na ten temat już Wam nie zdradzimy. Pod tym linkiem znajdziecie artykuł, w którym dokłądnie wyjaśnialiśmy szczegóły nowych Radeonów.