Wszystko co wiemy o nadchodzących smartfonach Huawei P50, P50 Pro i P50 Pro+

29 lipca zostanie zaprezentowana długo oczekiwana seria Huawei P50. W ostatnim czasie dostaliśmy na temat tych smartfonów sporo przecieków, także dziś ujawniono kilka kluczowych elementów specyfikacji, warto więc zebrać w jednym miejscu wszystko, co wiemy o Huawei P50, P50 Pro i P50 Pro+.
Zbliżenie na wyspę aparatów na nowych zdjęciach Huawei P50
Zbliżenie na wyspę aparatów na nowych zdjęciach Huawei P50

Niedawno dostaliśmy potwierdzenie, że 29 lipca Huawei zaprezentuje swoją flagową serie P50. Jest ona wyczekiwana już od dawna, a jej premiera, planowana wcześniej na wiosnę, znacząco się opóźniła z powodu amerykańskich sankcji. W ciągu ostatnich tygodni dostaliśmy naprawdę sporą dawkę szczegółów specyfikacji, przecieków dotyczących wyglądu, a nawet wszelkiej maści renderów. Dlatego teraz zbierzemy tutaj najważniejsze informacje odnośnie trzech modeli wchodzących w skład serii P50.

Czytaj też: Kiedy będziemy mogli przetestować ładowanie HyperCharge od Xiaomi?

Ale najpierw pochylmy się nad aparatami

Specyfikacja aparatów zawsze jest największą niewiadomą przed premierą smartfonów Huawei i nie inaczej jest w przypadku serii P50. Najbardziej pewną informacją jest wykorzystanie sensora Sony IMX800, czyli drugiej (po Sharpie Aquos R6) 1-calowej matrycy jaka trafi do smartfonu. Takiego aparatu możemy spodziewać się w każdym modelu serii P50. Jeśli chodzi o układ aparatów, powinniśmy liczyć na następującą konfigurację, znaną z serii P40 oraz Mate 40:

  • – Huawei P50 – aparat główny, ultra-szerokokątny, teleobiektyw,
  • – Huawei P50 Pro – aparat główny, utra-szerokokątny, peryskopowy teleobiektyw,
  • – Huawei P50 Pro+ – aparat główny, utra-szerokokątny, peryskopowy teleobiektyw, teleobiektyw i czujnik ToF.
Zbliżenie na wyspę aparatów na nowych zdjęciach Huawei P50

Szczątkowe informacje jakie posiadamy mówią, że teleobiektyw modelu P50 zaoferuje 3-krotny zoom optyczny. Z kolei w P50 Pro znajdziemy 5-krotny zoom optyczny. Ekwiwalent ogniskowej peryskopowego zoomu ma wynosić 125mm, a obiektyw będzie miał przysłonę F/3.4. Oznaczałoby to przeniesienie aparatu odpowiedzialnego za zoom z modelu Mate 40 Pro. Huawei Mate 40 Pro+ miał ogniskową 240mm, 10-krotny zoom optyczny i przysłonę F/4.4. Podobnie jak P40 Pro+.

Zbliżenie na wyspę aparatów na nowych zdjęciach Huawei P50

Jest mało prawdopodobne, aby Huawei we flagowcu serii P50 postawił na słabszy aparat. Ostatnia informacja na temat aparatu dotyczy aparatu ultra-szerokokątnego. Ekwiwalent jego ogniskowej ma wynosić 13mm, a to oznacza wyraźnie szerszy kąt niż w modelach serii P40 oraz Mate 40, gdzie mieliśmy ogniskową 18mm. Huawei w ostatnich latach przegrywał z konkurencją pod względem szerokości kadru. W Samsungu Galaxy S21 Ultra mamy ekwiwalent 13mm, z kolei w Xiaomi Mi 11 Ultra 12mm. Oby tylko w parze z szerokością kadru szła jakość obrazu. Ale patrząc na progres, jaki w aparatach ultra-szerokokątnych Huawei notuje wraz z każdą generacją smartfonów, powinniśmy być dobrej myśli.

Huawei P50

Skupiając się na specyfikacji, zacznijmy od podstawowego modelu w tej serii. P50 będzie wyposażony w dostarczony przez BOE panel OLED obsługujący 10-bitowe kolory o przekątnej 6,3 cala i odświeżaniem 90 Hz. Przecieki mówią dodatkowo o dwóch wariantach obsługujących sieć 4G albo 5G i różniących się od siebie procesorami. Jednym ma być Kirin 9000E 5G, zaś drugim – Snapdragon 888 4G. Bateria ma mieć pojemność 4200 mAh i ma obsługiwać szybkie ładowanie 66 W. Urządzenie będzie miało grubość 8,3 mm i wagę 186 gramów.

Huawei P50 Pro

Tutaj wyświetlacz OLED od BOE ma mieć przekątną 6,7 cala i częstotliwość odświeżania 120 Hz. Układ Kirin 9000 5G i Snapdragon 888 4G będą zasilać odpowiednio jego warianty 5G i 4G. Bateria o pojemności 4300 mAh, będzie obsługiwać szybkie ładowanie 66 W i ładowanie bezprzewodowe 50 W. Wyświetlacz będzie miał zakrzywione krawędzie i okrągły otwór na aparat do selfie.

Czytaj też: Koniec spekulacji – OnePlus Nord 2 5G oficjalnie. Znamy specyfikację, ceny i dostępność

Huawei P50 Pro+

Wyświetlacz OLED o przekątnej 6,7 cala, również ma być zakrzywiony, z okrągłym otworem na aparat przedni. Jego częstotliwość odświeżania ma być na poziomie 120 Hz. Tutaj mówi się jedynie o procesorze Kirin 9000 5G, co może wskazywać, że w dniu premiery nie będzie dostępny wariant 4G. Bateria nieco rozczarowuje, bo jej pojemność ma wynosić jedynie 4300 mAh, ale za to Huawei zadbał o szybkie ładowanie przewodowe 100W i ładowanie bezprzewodowe 50W.

Warianty pamięci

Przecieki nie wskazują na dokładne liczby, jednak prawie na pewno można spodziewać się wariantu 8 GB RAM i 256 GB pamięci wbudowanej. Istnieje możliwość, że Huawei wypuści na rynek chiński także wersję z 6 GB RAM. Czy dostaniemy wersję z 12 GB RAM? Tego nie wiemy.

Oprogramowanie

Tutaj akurat nie potrzeba spekulacji. Seria P50 trafi do sprzedaży z systemem operacyjnym HarmonyOS 2.0 uzupełnionym o kilka najnowszych funkcji.

Kolory

Smartfony z serii Huawei P50 mają być dostępne w pięciu wariantach kolorystycznych: białym, złotym, zielonym, niebieskim i czarnym.