Dostawy procesorów graficznych znacząco wzrosły, a kart na rynku nadal brakuje

Najnowszy raport Jon Peddie Research ponownie zapewnił nam wgląd w rynek technologii i to, co wydaje się obecnie najważniejsze, czyli obecną sytuację kart graficznych na rynku. Jesteście ciekawi, jak dokładnie prezentują się na ten moment dostawy procesorów graficznych?
opinia KFA2 GeForce RTX 3080 Ti HOF Premium, test KFA2 GeForce RTX 3080 Ti HOF Premium, recenzja KFA2 GeForce RTX 3080 Ti HOF Premium
opinia KFA2 GeForce RTX 3080 Ti HOF Premium, test KFA2 GeForce RTX 3080 Ti HOF Premium, recenzja KFA2 GeForce RTX 3080 Ti HOF Premium

Obecne dostawy procesorów graficznych i szacunki na najbliższe lata według raportu Jon Peddie Research 

Wedle najnowszych danych, globalny wzrost rynku procesorów graficznych (GPU) z myślą o komputerach klasy PC osiągnął 123 mln egzemplarzy w drugim kwartale obecnego roku. To oznacza, że sprzedaż w tym segmencie wzrosła o 3,4% w porównaniu z poprzednim kwartałem i wzrosła o aż 37% jeśli porównamy wyniki tego samego okresu ubiegłego roku.

Czytaj też: Procesory Intel Alder Lake rozkładają Ryzeny na łopatki w nowych testach

Wchodząc w szczegóły, na te 3,4% wzrost przekładają się okazalsze dostawy od wszystkich trzech producentów, bo NVIDIA (wzrost o 3,8%), Intela (wzrost o 3,6%) oraz AMD (wzrost o 2,3%). Jeśli jednak rzucimy okiem na udziały tej trójki na rynku, AMD nadal spada, bo w ciągu roku udział na rynku GPU spadł z 17,65 do 16,48%.

Intel zaliczył okazalszy spadek, bo z 18,84% do 15,23%, a na tym nadrobiła NVIDIA, zaliczając prawie 5-procentowy wzrost (z 63,51 do 68,29%). Tak przynajmniej wygląda to w statystykach porównujących II kwartał bieżącego roku z II kwartałem poprzedniego roku, bo jeśli weźmiemy pod lupę tylko I i II kwartał bieżącego roku, to Intel zaliczył skromny wzrost (15,23% z 15,17%), NVIDIA również poprawiła się o 0,06%, a AMD spadło o 0,17%.

Czytaj też: Procesor wbudowany w pamięć, czyli technologia PIM Samsunga w natarciu

Takie wyniki nie dziwią nas w ogóle, bo NVIDIA w porównaniu do AMD rozegrała sprawę niedoborów na rynku mistrzowsko. Potwierdza to nie tylko obecna dostępność Radeonów RX 6000 i GeForce RTX 3000, ale też doniesienia, że ponoć najdroższa i najmniej popularna karta GeForce przebija całą sprzedaż kart AMD. Widać to po spadającym udziale AMD na rynku dGPU, czyli kart graficznych, bo w ujęciu kwartalnym spadek wyniósł aż 2%, co jest równoznaczne z 2% wzrostem udziału NVIDIA.

Mamy nadzieje, że AMD wyciągnie wnioski z tej wpadki (poleganiu na obleganych fabrykach TSMC), bo wedle szacunków rynek procesorów graficznych będzie rósł o 3,5% każdego roku aż do 2025 roku. Finalnie ponoć ma osiągnąć łącznie 3318 milionów dostarczonych GPU pod koniec tej prognozy, co przekłada się na to, że w ciągu najbliższych pięciu lat intensyfikacja sprzedaży kart graficznych dGPU w komputerach osobistych wzrośnie do poziomu 25%. Statystyki wskazują jednocześnie, że pomimo wzrostu dostaw GPU, te znalazły się w mniejszej liczbie PC (o 0,01% w ujęciu kwartalnym).

Czytaj też: Karta GeForce RTX 3090 SUPER nabiera rumieńców. Plotki coraz częstsze

Z raportu wynika też, że ogólny rynek procesorów centralnych (CPU) również znacząco wzrósł, bo o 3,5% w porównaniu do poprzedniego kwartału i 42,1% w porównaniu do II kwartału 2020 roku.