Poznaliśmy limity mocy mobilnych Intel Alder Lake. Mowa o serii M oraz P

Coraz więcej szczegółów pojawia się w sieci na temat nadchodzących Intel Core 12. generacji, a tym razem zagłębić możemy się w limity mocy mobilnych Intel Alder Lake. Wcześniej poznaliśmy TDP procesorów Alder Lake-S, czyli wariantów desktopowych i trochę się przeraziliśmy, więc jak to będzie z mobilnymi układami?
limity mocy mobilnych Intel Alder Lake, limity mocy mobilnych Alder Lake, Intel Alder Lake Power Level
limity mocy mobilnych Intel Alder Lake, limity mocy mobilnych Alder Lake, Intel Alder Lake Power Level

Najnowsze nieoficjalne informacje zdradziły szczytowe limity mocy mobilnych Intel Alder Lake w postaci rodziny -M oraz -P

Za wyjawienie tak ważnych szczegółów odpowiada firma Coelacanth’s Dream, która odkryła, że najnowsza aktualizacja Coreboot związana z Chromebookami ma w kodzie szczegóły, ujawniające limity mocy mobilnych Intel Alder Lake z zaktualizowanym PL4, czyli Power Level 4.

Czytaj też: Windows 11 na komputerach Mac od Apple. Cena kompatybilności? 99,99 dolarów

Ten poziom jest tym najwyższym, do którego rozkręca się procesor, zwiększając maksymalnie swoje taktowania (o ile pozwala na to temperatura) i tym samym oferując wtedy najwięcej. W praktyce PL4 określa limit mocy, który nie może zostać przekroczony przez zasilacz i akumulator przez dłużej niż 10 ms.

Moc szczytowa została ujawniona dla czterech konfiguracji mobilnych Intel Alder Lake, co kolejno dotyczy dużych rdzeni, tych małych oraz zintegrowanego procesora graficznego, którym jest najpewniej GT2 z 96 jednostkami wykonawczymi:

  • Alder Lake-P (2+8+2)
  • Alder Lake-P (4+8+2)
  • Alder Lake-P (6+8+2)
  • Alder Lake-M (2+8+2)

Dla szybkiego przypomnienia “duże rdzenie”, to te najbardziej łase na energię, bo najwydajniejsze, podczas gdy te “małe” są energooszczędnymi odpowiednikami bez Hyper-Threadingu, których taktowania są niższe, a architektura zupełnie inna (kolejno Golden Cove i Gracemont). Te mają za zadanie podtrzymać działanie sprzętu przy operacjach, które aż tak go nie obciążają, zachowując niskie zużycie energii.

Czytaj też: Przyszłość ceny DRAM. Kupować nowe DDR teraz, czy czekać?

Powyżej widzicie rozpiskę dotyczącą mobilnych procesorów Intela 12. generacji, która to obejmuje serię Alder Lake -M, -P oraz nieobecnej tutaj -S-BGA. Szczytowy poziom mocy PL4 nie został ujawniony dla każdego planowanego procesora, ale i tak wiemy już dużo na ich temat. Poniżej możecie rzucić okiem na porównanie poziomów mocy obu serii na tyle obecnej rodziny Tiger Lake-U oraz -H:

Czytaj też: Znamy sytuację na rynku układów półprzewodnikowych. Jest źle

Wygląda na to, że Power Level 1 układów Intel Alder Lake-P i Alder Lake-M odpowiada poziomowi PL1 układów Tiger Lake-H oraz Tiger Lake-U. Kolejne poziomy mocy dla najwydajniejszego układu wynoszą kolejno 45, 115 i 215 watów, podczas gdy dla najsłabszego tutaj Alder Lake-M kolejno 9, 30 i 68 W. Przy wyższych taktowaniach nowa architektura ewidentnie lepiej spisuje się na tle poprzedniej w PL2, bo w najlepszym przypadku spadek wynosi 20 W (135 vs 115 W na rzecz Alder Lake-P).