Spójrzcie na nowy rosyjski myśliwiec na lotniskowce od MiG

Wygląda na to, że Rosja ma zamiar rozwijać swoje siły powietrzne zwłaszcza w rejonie walki powietrznej. Kilkanaście dni temu zaprezentowano bowiem prototyp Suchoj Checkmate, czyli lekki myśliwiec 5. generacji, a już dziś możemy rzucić okiem na nowy rosyjski myśliwiec na lotniskowce.
nowy rosyjski myśliwiec na lotniskowce od MiG
nowy rosyjski myśliwiec na lotniskowce od MiG

Zacznijmy może od tego, że poinformowała o tym Ria Novosti, czyli rosyjska państwowa międzynarodowa agencji informacyjna. W swoim artykule wspomniała, że Russian Aircraft Corporation, znane szerzej pod nazwą MiG, rozpoczęło prace nad piątą generacją myśliwca przeznaczonego do operowania z pokładu lotniskowców, któremu nie zabraknie technologii Stealth.

Czytaj też: General Atomics prezentuje nowego drona bojowego

MiG opracowuje już nowy rosyjski myśliwiec pokładowy, który pokazał się nawet na targach lotniczych w formie makiety

Tego typu cuda awioniki odróżniają się od tych tradycyjnych, czyli tych lądowych, możliwością wystartowania z krótkiego pasa startowego, składanymi skrzydłami, czy wzmocnieniami, umożliwiającymi ich lądowanie na pokładzie. Przykładów nie trzeba szukać daleko – Rosja ma na służbie Mikoyan MiG-29K, czy Sukhoi Su-33, więc nowy rosyjski myśliwiec na lotniskowce nie odmieni zupełnie zaplecza rosyjskiego lotnictwa. Jednak wprowadzając ze sobą technologię Stealth, znacząco wpłynie na operacyjność sił powietrznych marynarki.

Firma pracuje nad obiecującym myśliwcem piątej generacji, który zostanie wykonany w technologii stealth. Teraz jest etap modelowania komputerowego, pierwsze prototypy maszyny mają zostać wydane w ciągu najbliższych kilku lat.W ramach projektu rozważana jest również możliwość stworzenia wersji myśliwca z pionowym startem i lądowaniem (VTOL). Oczekuje się, że samolot będzie tak duży jak MiG-35.– podaje Ria Novosti, cytując swoje źródło związane z rosyjskim kompleksem wojskowo-przemysłowym.

Czytaj też: Bojowe drony rosyjskie Orion sięgną po przeciwpancerne pociski

Wiemy, że ten nowy rosyjski myśliwiec na lotniskowce od MiG będzie ważył kilkanaście ton i co najciekawsze, będzie ściśle współpracował z UAV, czyli bezzałogowym dronem opartym o konstrukcję “flying wing”, czyli latającego skrzydła. Ten dron w formie swoistego pomocnika myśliwca będzie pełnił zarówno funkcje bojowe, jak i wspierające (tankowanie) oraz najpewniej rozpoznawcze.

https://twitter.com/AOBPAK/status/1417414237060751361

Czytaj też: Naukowcy testują nowy materiał do budowy zbiorników paliwa rakietowego

Na sam koniec możemy podrzucić Wam makietę zaprezentowaną oficjalnie podczas pokazów lotniczych MAKS-2021, gdzie nowy rosyjski myśliwiec na lotniskowce został pokazany po raz pierwszy i wygląda zadziwiająco podobnie do chińskiego J20. Widzimy więc, że będzie łączył w sobie parę silników i technologię Stealth, a jego dron-pomocnik będzie przypominał amerykańskie bombowce Northrop B-2 Spirit.