Gdzie będą produkowane rdzenie kart graficznych Ada Lovelace od NVIDIA?

Karty graficzne NVIDIA nowej generacji są na ten moment jednymi z najbardziej tajemniczych, jeśli porównamy je do Radeonów RX 7000, czy nawet Intel Arc. Powód ku temu jest zwłaszcza jeden, ale najnowszy przeciek co do tego, z jakich fabryk będą wyjeżdżać rdzenie kart graficznych Ada Lovelace od NVIDIA jasno wskazuje, że na ich temat wiemy jeszcze tyle, co nic.
rdzenie kart graficznych Ada Lovelace, NVIDIA Ada Lovelace, AD GPU, Ada Lovelace, GeForce RTX 4000
rdzenie kart graficznych Ada Lovelace, NVIDIA Ada Lovelace, AD GPU, Ada Lovelace, GeForce RTX 4000

Karty graficzne GeForce RTX 4000 są ogromną tajemnicą

Na ten moment GeForce nowej generacji, czyli seria GeForce RTX 4000, jest okraszona wyłącznie nieoficjalnymi informacjami, domysłami i plotkami. Mówi się, że nawet NVIDIA na ten moment nie, czy wyposaży te karty w rdzenie graficzne na bazie architektury Ada Lovelace, czy może Hopper, bo decyzję podejmie zależnie od tego, jak AMD namiesza na rynku GPU swoimi kartami z rdzeniami MCM, czyli składającymi się z wielu matryc krzemowych.

Czytaj też: Lepiej kupujcie GeForce RTX 3060, dostawy znowu zmaleją

Finalnie jednak są szanse na to, że GeForce RTX 4000 będą obejmowały flagowe karty ze rdzeniami na bazie architektury Hopper, podczas gdy te z myślą o laptopach i mainstreamowego rynku desktopowego, sięgną po architekturę Lovelace. AMD ponoć postąpi podobnie, budując swoją rodzinę Radeonów RX 7000 zarówno z nowych rdzeni RDNA3, jak i odświeżeń RDNA2. Prawdę poznamy dopiero na przestrzeni 2022 roku.

Rdzenie Ada Lovelace jednak od TSMC i wcześniej, niż zakładano

Plotki z grudnia od Kopite (ten zasłynął m.in. z ujawnienia przedpremierowo wszystkich szczegółów o architekturze Turing i Ampere) wskazały, że flagowy GPU AD102 będzie miał do zaoferowania aż 144 SM (Procesorów Strumieniowych), co przełoży się na 18432 rdzeni CUDA. Projekt ponoć doczekał się już dawno finalnej wersji i wedle wcześniejszych informacji miał być produkowany z wykorzystaniem 5 nm procesu technologicznego (N5 lub N5P) w fabrykach Samsunga lub TSMC. 

Czytaj też: GeForce RTX 3080 Ti z 20 GB GDDR6X? Pudełka zdają się na to wskazywać

Dziś okazało się, że choć NVIDIA postąpiła słusznie, wykorzystując 8 nm proces technologiczny Samsunga, dzięki czemu uniknęła problemu z dostawami, to nową generację GPU będzie produkować z wykorzystaniem 5 nm procesu TSMC. Najpewniej jest to spowodowane samym poziomem zaawansowania technologii produkcyjnej, w którym Samsung został nieco z tyłu.

Czytaj też: Dostawy procesorów graficznych znacząco wzrosły, a kart na rynku nadal brakuje

Co być może najważniejsze, według tego samego źródła, produkcja procesorów graficznych Ada Lovelace ruszy wcześniej, niż pierwotnie oczekiwano. Wcześniej wspominano o okresie między drugim a czwartym kwartałem 2022 roku, więc są szanse, że doczekamy się ich jeszcze w pierwszej połowie 2022 roku, co ponownie ma sens, zakładając, że pod koniec tego samego roku NVIDIA wejdzie na zupełnie nowy poziom wydajności ze swoimi projektami MCM.