Karty graficzne GeForce RTX 4000 są ogromną tajemnicą
Na ten moment GeForce nowej generacji, czyli seria GeForce RTX 4000, jest okraszona wyłącznie nieoficjalnymi informacjami, domysłami i plotkami. Mówi się, że nawet NVIDIA na ten moment nie, czy wyposaży te karty w rdzenie graficzne na bazie architektury Ada Lovelace, czy może Hopper, bo decyzję podejmie zależnie od tego, jak AMD namiesza na rynku GPU swoimi kartami z rdzeniami MCM, czyli składającymi się z wielu matryc krzemowych.
Czytaj też: Lepiej kupujcie GeForce RTX 3060, dostawy znowu zmaleją
![](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fkonto.chip.pl%2Fuploads%2F2021%2F08%2FGdzie-beda-produkowane-rdzenie-kart-graficznych-Ada-Lovelace-od-NVIDIA-2.jpg&w=1600&q=85)
Finalnie jednak są szanse na to, że GeForce RTX 4000 będą obejmowały flagowe karty ze rdzeniami na bazie architektury Hopper, podczas gdy te z myślą o laptopach i mainstreamowego rynku desktopowego, sięgną po architekturę Lovelace. AMD ponoć postąpi podobnie, budując swoją rodzinę Radeonów RX 7000 zarówno z nowych rdzeni RDNA3, jak i odświeżeń RDNA2. Prawdę poznamy dopiero na przestrzeni 2022 roku.
Rdzenie Ada Lovelace jednak od TSMC i wcześniej, niż zakładano
Plotki z grudnia od Kopite (ten zasłynął m.in. z ujawnienia przedpremierowo wszystkich szczegółów o architekturze Turing i Ampere) wskazały, że flagowy GPU AD102 będzie miał do zaoferowania aż 144 SM (Procesorów Strumieniowych), co przełoży się na 18432 rdzeni CUDA. Projekt ponoć doczekał się już dawno finalnej wersji i wedle wcześniejszych informacji miał być produkowany z wykorzystaniem 5 nm procesu technologicznego (N5 lub N5P) w fabrykach Samsunga lub TSMC.
Czytaj też: GeForce RTX 3080 Ti z 20 GB GDDR6X? Pudełka zdają się na to wskazywać
Dziś okazało się, że choć NVIDIA postąpiła słusznie, wykorzystując 8 nm proces technologiczny Samsunga, dzięki czemu uniknęła problemu z dostawami, to nową generację GPU będzie produkować z wykorzystaniem 5 nm procesu TSMC. Najpewniej jest to spowodowane samym poziomem zaawansowania technologii produkcyjnej, w którym Samsung został nieco z tyłu.
Czytaj też: Dostawy procesorów graficznych znacząco wzrosły, a kart na rynku nadal brakuje
Co być może najważniejsze, według tego samego źródła, produkcja procesorów graficznych Ada Lovelace ruszy wcześniej, niż pierwotnie oczekiwano. Wcześniej wspominano o okresie między drugim a czwartym kwartałem 2022 roku, więc są szanse, że doczekamy się ich jeszcze w pierwszej połowie 2022 roku, co ponownie ma sens, zakładając, że pod koniec tego samego roku NVIDIA wejdzie na zupełnie nowy poziom wydajności ze swoimi projektami MCM.