Rewolucyjny układ Tesla D1 ujawniony. Napędzi superkomputer Dojo

AI Day, czyli najnowsze wydarzenie Tesli, podczas którego firma chwali się swoimi nowymi pomysłami oraz projektami ze sztuczną inteligencją w roli głównej, ujawnienia doczekał się superkomputer Dojo, a raczej technologia w formie układu D1, która za nią stoi. Wedle Tesli, będzie to najszybszy system do szkolenia sztucznej inteligencji na świecie.
Rewolucyjny układ Tesla D1 ujawniony, superkomputer Dojo, Tesla Dojo, D1, Tesla D1
Rewolucyjny układ Tesla D1 ujawniony, superkomputer Dojo, Tesla Dojo, D1, Tesla D1

Zanim superkomputer Dojo będzie w pełni funkcjonalny, układy Tesla D1 muszą zostać połączone w wielkim systemie

Tesla i sztuczna inteligencja idą w parze od lat, co potwierdza przede wszystkim dążenie do autonomicznych samochodów. W rzeczywistości jednak firma od lat zapowiadała, że pracuje nad swoim nowym superkomputerem zoptymalizowanym specjalnie pod kątem treningu sieci neuronowej z wykorzystaniem danych wideo. Nic dziwnego, jako że Tesla ma dostęp do ogromnej bazy danych w formie nagrań ze swojej floty ponad 1 miliona pojazdów, które wykorzystuje do trenowania sieci neuronowych.

Czytaj też: Procesor Kunlun II stworzony do obliczeń SI rzuci wyzwanie NVIDIA A100

Jednak sprzęt firm trzecich, którego wykorzystywała w tym celu nie był dla Tesli wystarczający i już od przynajmniej dwóch lat tamtejsi specjaliści zajmowali się rozwojem superkomputera Dojo. Przed rokiem Elon Musk stwierdził nawet, że Dojo byłby w stanie realizować ponad tryliona operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę. Dziś związana z nim technologia została ujawniona w pełni, a jej prezentację poprowadził Ganesh Venkataramanan.

Czytaj też: Rekordowy miesiąc produkcji półprzewodników w Chinach. Rynek jednak nadal nienasycony

Ten zaprezentował wyjątkowy dla Tesli układ D1 o powierzchni 645 mm kwadratowych, w którym firma upakowała 50 miliardów tranzystorów, dzięki wykorzystaniu 7nm technologii. Ten sam w sobie zapewnia przełomową przepustowość i wydajność obliczeniową, oferując 22,6 TFLOPs wydajności w obliczeniach FP32 i 362 TFLOPs w BF16 przy zachowaniu przepustowości 10 TB/s przy zachowaniu TDP na poziomie 400 watów.

Powyżej widzicie porównanie, jak D1 wypada na tle innych podobnych układów pod kątem przepustowości między GPU a podsystemem pamięci, która wynosi 4 TB/s. Po prawej stronie znajduje się z kolei sama struktura pakietu D1, a poniżej coś znacznie lepszego – funkcjonalny układ, zapewniający 9 PFLOPS wydajności i 36 TB/s przepustowości.

Czytaj też: Kompendium wiedzy Intel Alder Lake. Opis rdzeni oraz architektury Golden Cove i Gracemont

Jednak Tesla nadal musi stworzyć system komputerowy, który wykorzysta te układy, połączyć je ze sobą i wtedy dopiero będzie mogła pochwalić się, że ukończyła swój superkomputer Dojo. To nastąpi ponoć w następnym roku i jeśli wszystko pójdzie dobrze, Tesla będzie miała w rękach superkomputer o mocy 1,1 exa-FLOPów.