Spójrzcie na wizualizacje rdzeni graficznych Navi 3X od AMD

Oficjalnie wiemy od AMD, że następna generacja GPU będzie obejmować “zaawansowany węzeł produkcyjny”. Z kolei nieoficjalnie na temat rdzeni graficznych Navi 3X wiemy więcej, niż zapewne firma w ogóle by chciała, a dziś wizualizację trzech z nich na bazie RDNA3 ładnie podkreślają to, co wyciekło przez ostatnie tygodnie.
wizualizacje rdzeni graficznych Navi 3X od AMD, rdzeni graficznych Navi 3X od AMD, rdzeni graficznych Navi 3X
wizualizacje rdzeni graficznych Navi 3X od AMD, rdzeni graficznych Navi 3X od AMD, rdzeni graficznych Navi 3X

Niejaki Olrak29 na swoim Twitterze postanowił odpowiedzieć na to, jak będzie wyglądać rdzeń Navi 31, Navi 32 i Navi 33, czyli GPU oparte a architekturze RDNA3. Nic na ten moment nie wiadomo o domniemanym Navi 34, czyli najsłabszym z rodziny, ale ponoć poczekamy na niego dłużej, a że premiery nie zaliczy w 2022 roku, jak reszta, to brak informacji o nim jest nieprzypadkowy.

Czytaj też: Wydajność 16-rdzeniowego i 24-wątkowego procesora Intel Alder Lake-S wyciekła

Na temat rdzeni graficznych Navi 3X od AMD wiemy już z kolei dużo, choć na ten moment szczegóły dotyczące wydajności, taktowania, rozmiarów matryc, zastosowanych technologii i rozwiązań są niemożliwe do potwierdzenia. Długo na nie poczekamy, ale z pewnością będzie warto, choć na szczęście oczekiwanie ułatwią nam nieoficjalne informacje tego typu.

Stworzono wizualizację struktury rdzeni graficznych Navi 3X

Wśród tych rdzeni najważniejszy jest Navi 31 i Navi 32, bo te GPU są oparte na MCM, czyli wielomatrycowej konstrukcji. Oczekuje się, że najwydajniejszy z nich będzie oferował podobną specyfikację, co obecny flagowiec AMD, czyli Navi 21, ale doczeka się ulepszeń w architekturze i połączenia dwóch rdzeni krzemowych ze sobą.

Navi 31

Czytaj też: Samsung zgodził się na 24 Gb kości DRAM. Jak pojemne moduły DDR5 to oznacza?

Po przejściu na nową konstrukcję rdzenia AMD ma zmienić nazwę z CU (Computing Units) na WGP, czyli Workgroup Processors. Tych w przypadku Navi 31 ma przypadać po 30 na jedną matrycę, a każdy z tych WGP ma posiadać po 256 procesorów. To przełoży się na 15360 procesorów strumieniowych, które będą współpracować z pamięcią GDDR6 na 256-bitowej magistrali z 256/512 MB pamięci Infiniti Cache. Wydajność wzrośnie ponoć aż 2,5 razy względem obecnego Radeona RX 6900 XT.

Navi 32

Schodząc niżej, w grę wejdzie rdzeń AMD Navi 32, łączący również dwie matryce wyprodukowane w 5 i 6 nm procesie technologicznym TSMC, ale o mniejszej liczbie silników cieniujących (4 vs 6), więc i mniejszą liczbę WGP, bo nie 60, a 40. To ma przełożyć się na 10240 procesorów strumieniowych współpracujących również z pamięcią GDDR6 na 192-bitowej magistrali, którą wspomoże albo 256, albo 384 MB pamięci Infinity Cache.

Czytaj też: Wydajność Radeon RX 6600 XT ujawniona razem z imponującym TBP

Navi 33

Dzisiejsze zestawienie zamyka Navi 33, czyli odpowiednik Navi 23 i to nawet dosłowny, bo ten GPU ponoć nie sięgnie po projekt MCM, zostając przy pojedynczym rdzeniu krzemowym wyprodukowanym w 6 nm procesie. Jako karta mainstreamowa (Radeon RX 7600 XT) zaoferuje tyle procesorów strumieniowych, co obecny flagowiec (Navi 21), a więc aż 5120, przewyższając obecnego Radeona RX 6900 XT wydajnością. Tutaj również w grę wejdą pamięci GDDR6, ale już w połączeniu z 128 lub 256 MB IC i 128-bitową magistralą.